Msza św. w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Busku-Zdroju rozpoczęła uroczystości upamiętniające 735. rocznicę lokacji miasta. Po niej nastąpił Przemarsz Orszaku Dziejów przed pomnik księcia Leszka Czarnego, który w 1287 roku nadał Busku prawa miejskie.
W orszaku można było zobaczyć postaci historyczne związane z Buskiem. Byli to np.: Rycerz Dzierżko – pierwszy historyczny właściciel Buska, królowa Jadwiga – pierwsza kuracjuszka Buska-Zdroju i jej mąż król Władysław Jagiełło, norbertanki, a także Wojtek Belon, Andrzej Brzuchal-Sikorski czy Krystyna Jamroz.
Przemarsz poprowadził książę Leszek Czarny, w którego wcielił się Michał Maroński, zastępca burmistrza. Jak mówi, 27 sierpnia 1287 roku to najważniejsza data w historii Buska. Tego dnia książę Leszek Czarny nadał osadzie o nazwie Busk prawa miejskie, na prawie niemieckim. Michał Maroński podkreślił, że zagranie roli „swojego dobroczyńcy” było wielkim wyzwaniem.
– Ogromny zaszczyt, wyzwanie i nie lada trema. To osoba, której historię każdy buszczanin powinien znać. Liczę, że ta dzisiejsza, krótka lekcja dziejów Buska będzie dla mieszkańców zaczątkiem głębszego badania historii naszego miasta – mówił.
Przed pomnikiem Leszka Czarnego odbyła się krótka inscenizacja. Książę, zwany Czarnym, wręczył akt lokacji Buska burmistrzowi miasta Waldemarowi Sikorze.
– W ten sposób oddaliśmy hołd pamięci księcia, „pana Krakowa, Sandomierza i Sieradza”, który w XIII wieku dążył do zjednoczenia rozbitej Polski. Bardzo dużo zawdzięczamy Leszkowi Czarnemu – dodał burmistrz.
– Dziś nasze miasto dalej się rozwija, staje się atrakcyjne. Cieszymy się, że docieramy do licznego grona kuracjuszy, turystów i gości, którzy nas odwiedzają. To nas mobilizuje do jeszcze bardziej wytężonej pracy na rzecz Buska, do szukania nowych pomysłów i działań, które pozwolą jeszcze bardziej uatrakcyjnić nasze uzdrowisko – mówił.
Oryginalny akt lokacji Buska zachował się do obecnych czasów. To dokument sporządzony w języku łacińskim, spisany przez Mikołaja, rektora kościoła kłobuckiego. Pomnik Leszka Czarnego został uroczyście odsłonięty 10 stycznia 2013 roku. Znajduje się przy głównym deptaku kurortu – alei Mickiewicza.
Uroczystości lokacyjne to element Dni Buska-Zdroju.