„Sięgamy po sukces. Aktywni mimo barier” – to program aktywizacji osób niepełnosprawnych z województwa świętokrzyskiego, polegający na wsparciu zawodowym i opiece terapeutycznej. Koordynatorami akcji są Fundacja Miśka Zdziśka oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Kielcach.
Dariusz Lisowski, prezes zarządu fundacji podkreśla, że jest to projekt innowacyjny, który cieszy się dużym zainteresowaniem. – Projekt ma na celu wychwycenie osób z niepełnosprawnością z małych miejscowości i wyciągnięcie ich z domu. Dostają szansę na rozwój, a podczas ścieżki zawodowej towarzyszy im psycholog i terapeuta, którzy otaczają opieką na każdym kroku. Dodatkowo pracodawca może ubiegać się o dofinansowanie z PFRON, w zamian za zatrudnienie osób niepełnosprawnych. W tym momencie zgłosiło się do nas 20 osób, a kolejne 20 miejsc czeka na chętne osoby – tłumaczy prezes.
Z programu aktywizacji osób z niepełnosprawnościami, siedem lat temu skorzystał Marcin Krawiec, który obecnie pracuje w fundacji. – Moja praca polega na tym, że jak są jakieś zgłoszenia po nakrętki to tam jadę, noszę dokumenty na pocztę, jeżdżę z podziękowaniami do miejsc, które nas wspierają i wykonuję proste prace biurowe. To nie są trudne zadania, a człowiek czuje się doceniony i potrzebny. Apeluję do wszystkich osób z niepełnosprawnościami, by wyszły z domu i zawalczyły o siebie, bo praca uszlachetnia – podkreśla Marcin Krawiec.
Program został zainicjowany dzięki funduszom z PFRON. Andrzej Michalski, dyrektor funduszu w Kielcach zaznacza, że wsparcie organizacji pozarządowych to priorytet.
– W bieżącym roku przekazaliśmy organizacjom pozarządowym ponad 12 mln zł, na realizację projektów na rzecz osób z niepełnosprawnością. Te pieniądze trafiają bezpośrednio do osób potrzebujących. Najtrudniejszym wyzwaniem jest to, by wprowadzić te osoby na rynek pracy, więc tym bardziej doceniam i wspieram działania fundacji – podkreśla dyrektor.
Swoje wsparcie wyraził także senator Krzysztof Słoń, który przyznaje, że niepełnosprawność przestała być tematem tabu.
– Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych powstawał w czasach, kiedy w Polsce temat niepełnosprawności należał do tematów wstydliwych. Niektóre osoby poruszające się na wózku inwalidzkim, szczególnie w środowiskach wiejskich, czy małomiasteczkowych, były wręcz ukrywane w domach. Przez lata następuje zmiana podejścia i widzimy, że dojrzewamy jako społeczeństwo do tego, by osoby niepełnosprawne mogły poczuć się pełnoprawnymi uczestnikami naszego społeczeństwa – dodaje senator.
Chętni mogą zgłaszać się do siedziby Fundacji Miśka Zdziśka „Błękitny Promyk Nadziei” przy ulicy 11 listopada 5 w Jędrzejowie lub dzwonić pod numer 41 386 65 69.