Mieszkańcy gminy Chęciny upamiętnili polskich lotników. W tym roku przypada 90. rocznica utworzenia Szkoły Szybowcowej w Polichnie oraz 30 rocznica odsłonięcia Pomnika Lotników.
W Polichnie w gminie Chęciny, w miejscu, gdzie dziś znajduje się tablica pamiątkowa, usytuowany był niegdyś pas startowy szkoły szybowcowej. W 1931 roku studenci z Warszawy odkryli tu dobre warunki do lotnictwa szybowcowego. Rok później powstała elitarna szkoła, kształcąca późniejsze asy polskiego lotnictwa – przypomina Robert Jaworski, burmistrz Chęcin.
– Lotnicy walczyli nie tylko o wolną Polskę, ale także na wszystkich frontach II wojny światowej. Między innymi nad Anglią, Sycylią i na arenie międzynarodowej. Brali udział między innymi w bitwie o Anglię, na Sycylii, czy w północnej Afryce. Bez wątpienia najbardziej znanym wychowankiem, który ukończył tę szkołę w 1934 roku, jest generał Stanisław Skalski. Dziś czcimy nie tylko lotników, ale i zwykłych obywateli, którzy walczyli w czasie II wojny światowej. Jako następne pokolenie jesteśmy winni im pamięć, dlatego samorząd i lokalna społeczność stara się podtrzymywać te tradycje – podkreślił burmistrz.
Na uroczystym nabożeństwie pojawili się przedstawiciele władz samorządowych i parlamentarnych.
Senator Krzysztof Słoń przyznał, że Polichno jest miejscem, z którego powinni być dumni nie tylko mieszkańcy gminy, ale i całego regionu świętokrzyskiego.
– To, co się tutaj dokonało w okresie międzywojennym, to ewenement na skalę ogólnopolską. To też potwierdzenie jak wtedy poważnie podchodzono do tego, byśmy byli samowystarczalni jeśli chodzi o kadrę lotników. Założenie w Polichnie takiej szkoły i kształcenie wybitnych pilotów jest powodem do dumy – powiedział senator.
Mirosław Gębski, starosta kielecki dodał, że jest to bardzo ważne święto dla całego powiatu kieleckiego.
– W takiej małej miejscowości kształcili się elitarni polscy lotnicy. Musimy pamiętać o nich, ich ofierze w czasie II wojny światowej. To nie była kampania wrześniowa, a wojna obronna. Niemcy napadli wtedy na Polskę, tym samym rozpoczynając II wojnę światową – zaznaczył starosta.
W uroczystości co roku angażują się także uczniowie szkoły w Polichnie, której patronem jest gen. Stanisław Skalski.