Połączenie muzyki dawnej i jazzu oraz uczta duchowa – to kolejne koncerty, które odbędą się w środę (7 września) w ramach III Świętokrzyskich Dni Muzyki Dawnej im. Wincentego z Kielc.
O godz. 17.00 organizatorzy zapraszają do Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach na oryginalny koncert. Siostra Hanna Szmigielska, inicjatorka festiwalu wyjaśnia, że będzie to połączenie muzyki dawnej i jazzu w wykonaniu dwóch znakomitych muzyków – Marka Toporowskiego, który zagra na klawesynie i Piotra Domagały, który zagra na elektrycznej gitarze jazzowej.
– Panowie podjęli niezwykłe wyzwanie połączenia dwóch stylów: baroku i jazzu. Dziś modna jest tak zwana transversal music, czyli muzyka, która jest pomostem pomiędzy stylami. Chcemy pokazać, że muzyka dawna, czy barok, nie zamyka się w swoim świecie, ale jest w stanie otworzyć się na coś zupełnie innego, a jazz jest muzyką tak wykwintną i wyrafinowaną, że może łączyć się z innymi stylami – podkreśla.
Także dziś, ale o godz. 18.45, w kolegiacie w Wiślicy odbędzie się pierwszy z dwóch koncertów, o których siostra Hanna Szmigielska mówi, że będzie to głęboka uczta duchowa.
– Wystąpi grupa wokalna Vox Clamantis z Estonii, która jest zespołem specjalizującym się przede wszystkim w muzyce średniowiecznej, śpiewie gregoriańskim, czy muzyce XII-XIII wiecznej, tej najstarszej polifonii, ale też muzyce współczesnej, takie jak utwory ArvoPärta. ArvoPärt jest uważany za jednego z najwybitniejszych kompozytorów żyjących. Wzoruje się bezpośrednio na chorale gregoriańskim, jest uwspółcześnieniem tej duchowości, która przebija przez tę najstarszą polifonię i monodię wokalną – wyjaśnia.
Vox Clamantis jest jednym z najwybitniejszych zespołów na świecie tego typu, zapraszanych na największe festiwale muzyki wokalnej. Bardzo blisko współpracuje z ArvoPärtem, który powierza im swoje prawykonania. Dyrygentem jest Jaan-Eik Tulve, który ukończył konserwatorium w Talinie, potem kształcił się we Francji, regularnie dyryguje chórem gregoriańskim paryskim.
– To są muzycy z najwyższej póki jeśli chodzi o poziom techniczny, a jednocześnie mają tak głęboką duchowość, że nie ma w ich śpiewie żadnej chęci przypodobania się komukolwiek, dopasowania się do jakiejkolwiek mody. Przekazują swoim śpiewem coś niezwykłego. Kiedy przed rokiem gościli w kieleckiej katedrze, to ludzie po ich koncercie, na którym panowała absolutna cisza, powiedzieli, że to była wyjątkowa chwila w ich życiu – dodaje siostra Hanna Szmigielska.
Vox Clamantis wystąpi także w czwartek w Kielcach, w kościele św. Jana Pawła II.
W środę rano w klasztorze na Karczówce rozpoczęły się otwarte warsztaty dla chórów, w których udział mogą wziąć wszystkie zainteresowane chóry. Natomiast na godz. 18.30 w kościele na Karczówce zaplanowano kolejny koncert uczestników Akademii Kielcensis.
Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny.