W Kielcach odbyły się uroczystości upamiętniające żołnierzy 4. Pułku Piechoty Legionów, którzy we wrześniu 1939 roku bronili Westerplatte.
Uczestnicy zapalili znicze na grobach żołnierzy. Odwiedzili mogiły Władysława Domonia, Leona Pająka, Juliana Rejmera i Bolesława Rybaka.
Następnie w kieleckiej katedrze odprawiono nabożeństwo pod przewodnictwem biskupa Mariana Florczyka. Hierarcha wyraził radość z faktu, że tak wiele osób bierze udział w wydarzeniu.
– Jest to chyba jedyny dzień w roku, kiedy tak wiele pocztów sztandarowych jest w katedrze. To powinno nas napawać radością – stwierdził.
Swoje sztandary wystawiło wiele szkół z regionu. W reprezentacji Szkoły Podstawowej w Łopusznie była uczennica Julia Rabasz.
– Jesteśmy tu, aby upamiętnić żołnierzy, którzy wyszli na Westerplatte. Nie możemy zapominać o tak ważnych datach. To był ważny dzień dla Polski – dodała.
– Cieszy nas to, że jest tak wiele delegacji ze szkół – podkreśliła wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik.
– To ogromna radość, że młode pokolenie chce uczestniczyć w takich wydarzeniach, że uczymy ich patriotyzmu oraz że nauczyciele przywiązują do tego ogromną wagę. Jako przedstawiciele różnych urzędów i środowisk staramy się, aby ta uroczystość była jak najlepiej zorganizowana – dodała.
Dr Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej zauważyła, że mało kto wie, że ponad połowa kadry żołnierzy na Westerplatte pochodziła z Kielc.
– Był to 4. Pułk Piechoty Legionów. Historia regionalna zbiegła nam się z historią ogólnopolską. Dziś przypominamy, że to właśnie stąd wyruszyli. Westerplatte jest symbolem dla wszystkich Polaków. Była to walka ludzi odważnych i nieugiętych. Walczyli o godność, o Polskę i niepodległość – podkreśliła.
Senator PiS Krzysztof Słoń zaznaczył, że obecnie żyjące pokolenie kielczan musi skutecznie przypominać chwalebne czyny osób z naszego miasta.
– Na tych kartach historii złotymi zgłoskami wpisane są nazwiska obrońców Westerplatte, którzy ku pokrzepieniu całego polskiego narodu, wtedy w pierwszych dniach września 1939 roku wykrzyczeli załodze niemieckiego pancernika, że nie boją się ich dział, ich przewagi i zadeklarowali, że będą bronić skrawka naszej ziemi, dopóki starczy życia i amunicji – dodał.
Płk Adam Włoczewski, komendant Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych podkreślił, że wkrótce w jednostce zostanie otwarta izba pamięci 4. Pułku Legionów, gdzie znajdą się wszystkie nazwiska Westerplatczyków.
Wicewojewoda świętokrzyski Rafał Nowak podkreślił, że osoby które walczyły za nasz kraj, zasługują na upamiętnienie.
– Myślę, że dokument spodoba się mieszkańcom naszego regionu i nie tylko. W taki przystępny sposób przypomina on tamte wydarzenia, a także to dlaczego żołnierze z Gór Świętokrzyskich bronili tej wysuniętej na północ placówki – dodał.
O godzinie 13.00 w kinie „Fenomen” rozpoczęła się premiera filmu pt. „Kieleckie Westerplatte”
Otwarta prelekcja filmu dla mieszkańców Kielc i regionu świętokrzyskiego odbędzie o godzinie 18.00. Wstęp jest wolny.