„50 lat krzemienia pasiastego biżuterii” – pod takim hasłem w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu odbyła się konferencja naukowa. Wzięli w niej udział m.in. archeolodzy, geolodzy, artyści, projektanci biżuterii, samorządowcy oraz przedstawiciele władz.
Konferencję otworzyła Anna Krupka, wiceminister sportu i turystyki, która przypomniała, że krzemień pasiasty wydobywany jest tylko w jednym miejscu na świecie, czyli w Krzemionkach Opatowskich, jest unikatowy.
– To typowo polski kamień nazywany polskim diamentem, tym ważniejsza jest jego promocja jako symbolu województwa świętokrzyskiego. Chcę docenić rolę złotnika Cezarego Łutowicza, który 50 lat temu po raz pierwszy wykorzystał krzemień pasiasty w biżuterii i cały czas popularyzuje go. W ministerstwie sportu i turystyki mamy pakiety promocyjne z biżuterią z krzemieniem pasiastym, które wręczamy najważniejszym osobom z innych państw, z którymi się spotykamy. Uznajemy, że to jest doskonała promocja Polski, a przede wszystkim naszego regionu – powiedziała wiceminister Anna Krupka.
Marcin Różycki, wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej przypomniał, że kopalnia krzemienia pasiastego została odkryta w Krzemionkach Opatowskich 100 lat temu, a w 2019 roku to miejsce zostało wpisane na listę UNESCO. Mimo tego prestiżu i wyróżnienia potrzebna jest stała promocja krzemienia pasiastego, aby rozpędzone koło było cały czas w biegu. Tylko wtedy zostanie należycie wykorzystany ten skarb, jakim jest krzemień pasiasty – dodał.
Burmistrz Sandomierza Marcin Marzec powiedział, że miasto jest coraz bardziej identyfikowane z krzemieniem pasiastym, dlatego działania promocyjne gminy także będą iść w tym kierunku, zresztą ten kamień jest jednym z głównych elementów nowej strategii marki Sandomierza.
Cezary Łutowicz, sprawca tego, że krzemień pasiasty zaistniał w biżuterii powiedział, że warto było ponieść ten wysiłek pracy, narazić się nie raz na nieprzyjemności, a nawet pukanie w głowę.
– Jednak można odwrócić funkcje dla kamienia ze skrajnych w skrajne. Bo skoro krzemień pasiasty przez 4 tys. lat był brukiem polnych dróg to niżej upaść nie może, a skoro teraz jest elementem biżuterii monarszej, to wyżej też już być nie może – dodał artysta złotnik.
Biżuterię z krzemieniem pasiastym nosi m.in. królowa Belgów Matylda, Robbie Williams i Victoria Beckham. Konferencja jest jednym z elementów Festiwalu Krzemienia Pasiastego, który potrwa w Sandomierzu do niedzieli.