W Obrazowie odbywa się Europejskie Święto Jabłka. To gmina należąca do czołówki w powiecie sandomierskim jeżeli chodzi o uprawę tych owoców.
Na placu przy amfiteatrze ustawiły się liczne stoiska. Swoje wyroby oferują tam koła gospodyń wiejskich i inne stowarzyszenia. Można spróbować różnych potraw i domowych ciast, wśród których dominuje oczywiście szarlotka.
Na scenie wystąpiły młode talenty z gminy Obrazów i z powiatu sandomierskiego. Swój potencjał artystyczny zaprezentowały także koła gospodyń wiejskich Gorzyczany i Żurawianki.
Święto można nazwać „jabłkowymi dożynkami”. Podczas części obrzędowej gospodarze święta: Dorota Wydrzyńska i Andrzej Kiliański przekazali symboliczny bochen chleba na ręce wójta gminy Obrazów Krzysztofa Tworka.
Sadownicy są jednak pełni obaw jak wypadnie ten sezon.
– Mimo, że owoce obrodziły, to ich cena jest niska w stosunku do kosztów poniesionych na produkcję. Teraz jabłka przemysłowe kosztują 40 groszy za kilogram, a konsumpcyjne: od 90 groszy do złotówki. Tylko co to jest ta złotówka przy obecnych cenach paliwa, środków ochrony roślin i nawozów – mówili sadownicy.
– Nie chodzi o jakieś wielkie zyski, tylko o to, aby chociaż koszty się zwróciły. Boimy się, że ta cena spadnie i wtedy już w ogóle trudno będzie myśleć o przyszłości – mówili Piotr i Roman z Obrazowa.
Wójt Krzysztof Tworek powiedział, że w tym roku pogoda była łaskawa dla sadowników: nie było gradobicia ani innych klęsk żywiołowych. Dodał, że sadownictwo na terenie gminy Obrazów jest na coraz wyższym poziomie. Producenci unowocześniają swoją produkcję, a także nieustannie się szkolą.
Uroczystości poprzedziła msza święta w kościele parafialnym pod przewodnictwem ks. kanonika Michała Grochowiny, oficjała Sądu Biskupiego w Sandomierzu. Po mszy korowód na czele z orkiestrą dętą i pocztami sztandarowymi przeszedł na plac przed amfiteatrem.
Sadownikom dziękowali także członkowie rządu i świętokrzyscy parlamentarzy.
Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk podkreślał, że ich produkcja staje się coraz lepsza i coraz bardziej znana na świecie, o czym dowiaduje się na co dzień w swojej dyplomatycznej pracy. Nawiązał do rachunków za energię elektryczną i zapewnił, że nie będą one tak wysokie, jak to się obecnie przedstawia. Przypomniał, że właśnie przyjęta została ustawa, która sprawia, że rachunki za energię elektryczną będą dużo niższe.
– Po to jest rząd, żeby w trudnych czasach pomagać tym, którzy tego potrzebują, przyjmujemy kolejne rozwiązania takie, które mają wszystkim mieszkańcom ulżyć, m.in. sadownikom, bo ich pracą stoi eksport polskiej żywności – dodał wiceminister Wawrzyk.
Anna Krupka, wiceminister sportu i turystyki podkreśliła swój szacunek dla pracy sadowników.
– Gmina Obrazów słynie z pysznych, ekologicznych jabłek. Praca sadowników to pewnego rodzaju symbol ziemi sandomierskiej i świętokrzyskiej. Przyjechałam tutaj, aby głęboko pokłonić się producentom, oceniając trud pracy w sadach – stwierdziła wiceminister.
Agata Wojtyszek, pełnomocnik Prawa i Sprawiedliwości w północnym okręgu wyborczym województwa świętokrzyskiego powiedziała, że sadownicy przez cały rok ciężko pracują na plony. Dzięki nim nasz region słynie z dobrej jakości owoców. Podziękowała także wójtowi gminy Obrazów Krzysztofowi Tworkowi za współpracę i sięganie po rządowe pieniądze, dzięki czemu gmina może się rozwijać.
Poseł PiS Marek Kwitek, członek sejmowej komisji rolnictwa powiedział, że wysokie plony jabłek w tym roku mogą z jednej strony cieszyć, a z drugiej niepokoją ze względu na niską cenę. Teraz jabłka przemysłowe kosztują 40 groszy za kilogram. Zdaniem posła należy się spodziewać, że około 70 proc. jabłek sadownicy będą chcieli przeznaczyć na przetwórstwo i sprzedać je jak najszybciej, bo przechowywanie w chłodniach będzie zbyt drogie. Zakłady przetwórcze znów mogą narzucić zbyt niską cenę, nieopłacalną dla sadowników.
– W tej sytuacji warto się zastanowić nad tym, czy nie ściągnąć z rynku nadmiaru jabłek, bo nie jesteśmy w stanie tego skonsumować. Ogromną szansą jest zagęszczony koncentrat jabłkowy, na który jest popyt – dodał poseł.
Europejskie Święto Jabłka w Obrazowie odbywa się po raz 21. Gwiazdami wieczoru są zespół Piersi, Capitan Folk i Miły Pan.