Zwycięzcą 8. edycji zawodów European Rover Challenge, jakie odbywały się na terenie Politechniki Świętokrzyskiej, został zespół AGH Space Systems z krakowskiej uczelni. W tegorocznej edycji wzięło 30 drużyn z całego świata.
Zawody ERC odbywały się w dwóch formułach: zdalnej, w której drużyny ze swoich krajów sterowały pojazdami dostarczonymi przez organizatorów oraz stacjonarnej, gdzie zespoły rywalizowały na miejscu przy pomocy skonstruowanych przez siebie łazików.
Adam Zagrajek, reprezentujący zwycięską drużynę AGH Space Systems z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie nie krył, że każde zawody są wyzwaniem poprzedzonym setkami godzin ciężkiej pracy w warsztacie.
– Nasz projekt rozwijamy nieprzerwanie od pięciu lat. Nieustannie szkolimy też naszych następców. Zamiast budować co roku nowy łazik od zera, rozbudowujemy pierwotny projekt. Stąd też warto mieć na uwadze, że obecnie w naszym łaziku nie ma już ani jednej części, która była w nim zamontowana na samym początku – tłumaczył.
Rok wcześniej zespół zajął czwarte miejsce.
– Najważniejszą zmianą jest to, że udało nam się ukończyć nowy manipulator (ruchome ramię) o sześciu stopniach swobody. Pracowaliśmy nad tym projektem przez ostatnie dwa lata. Najpierw powstawała struktura, potem elektronika i oprogramowanie. Wszystko po to, by nasz łazik zadziałał na zawodach perfekcyjnie – dodał Adam Zagrajek.
Łukasz Wilczyński, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej, która jest głównym organizatorem zawodów podkreśla, że międzynarodowe zawody ERC co roku zyskują coraz większe uznanie na świecie.
– Tegoroczne zawody z pewnością przejdą do historii. Prognozy pogody nie sugerowały aż takich obfitych opadów deszczu. W związku z tym musieliśmy przenieść niektóre elementy imprezy pod dach, co jednak nie wpłynęło na przebieg zawodów – zaznaczył.
– W tym roku konkurencja była bardzo duża. Można było to zaobserwować już na etapie zgłoszeń i kwalifikacji. Widać, że drużyny stale podwyższają swoje kompetencje. Zmienia się także ich wielkość. Zespoły liczą coraz więcej osób, a to dlatego, że rośnie poziom rywalizacji. Mamy konkurencje nie tylko robotyczno-inżynieryjne. Duży nacisk stawiamy też na naukę i obecność naukowców w zespołach. To z kolei dokłada aspekt interdyscyplinarny – mówił prezes fundacji.
Rektor Politechniki Świętokrzyskiej prof. Zbigniew Koruba podkreśla, że odbywające się w Kielcach zawody sprawiają, że stolica regionu świętokrzyskiego coraz częściej, zarówno w kraju, jak i zagranicą jest postrzegana jako centrum robotyczno-kosmiczne. Ponadto, zwrócił uwagę na fakt, że wydarzenie co roku przyciąga na kielecką uczelnię studentów i kadrę naukową z całego świata.
– Wydarzenie świadczy o tym, że nasza politechnika jest uczelnią na bardzo wysokim poziomie. Młodzi ludzie mogą tutaj zdobywać bardzo ciekawe i atrakcyjne zawody, w tym właśnie te związane z rozwojem sztucznej inteligencji, programowaniem oraz konstruowaniem robotów, które mogą zdobywać kosmos. To może świadczyć o jednym, że reprezentujemy światowy poziom – mówił.
Prezydent Kielc Bogdan Wenta zwrócił uwagę, że cykliczne zawody European Rover Challenge niewątpliwie wpływają na promocję i rozwój Politechniki Świętokrzyskiej.
– To wydarzenie jest bardzo ważnym elementem promowania uczelni i jej kadr, a przede wszystkim młodych ludzi biorących udział w tym wydarzeniu. Ich kreatywność nie dotyczy tylko budowy pojazdów, które teoretycznie mogłyby poradzić sobie na innych planetach. Chodzi też o rozwój i wdrażanie rozwiązań, które przemysł i różnorakie branże mogą wykorzystać. Nie można także zapominać o tym, że wydarzenie ma zasięg ogólnoświatowy, co również buduje markę naszego miasta, a nas może tylko cieszyć – powiedział.
Zwycięski zespół otrzymał nagrodę pieniężną o wartości 10 tys. zł.
W zawodach oprócz drużyn z Polski brali udział także studenci z Kanady, Szwajcarii, Niemiec, Włoch, Bangladeszu, Indii, Egiptu, Turcji i Hiszpanii oraz krajów Ameryki Południowej.
Współorganizatorami tegorocznej edycji zawodów są Europejska Fundacja Kosmiczna, Politechnika Świętokrzyska oraz Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Rolę Miasta Gospodarza wydarzenia pełni Miasto Kielce. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Europejskiej Agencji Kosmicznej, Międzynarodowej Federacji Astronautycznej oraz Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego.
Lista tegorocznych laureatów European Rover Challenge:
1st place AGH Space Systems (Poland)
2nd place EPFL Xplore (Switzerland)
3rd place ITU Rover Team (Turkey)
Wyróżnienia:
Navigation EPFL XPLORE (Switzerland)
Maintenance Frankfurt Robotics Science Team (FROST) (Germany)
Science ERIG (Germany)
Probing Star Dresden (Germany)
Presentation ITU Rover Team (Turkey)
Konkurencja zdalna:
1st place DJS Antariksh (India)
2nd place Mars Rover Manipal (India)
3rd place Project RED (Italy)
Wyróżnienia:
Navigation IIT Bombay Mars Rover Team (India)
Maintenance Mars Rover Manipal (India)
Science Mars Rover Manipal (India)
Presentation Mars Rover Manipal (India)