– Wyrównywanie różnic pomiędzy poziomem rozwoju miast i wsi pozostaje jednym z głównych kierunków działania Wspólnoty – stwierdził Janusz Wojciechowski, komisarz Unii Europejskiej ds. rolnictwa, w trakcie inauguracji obrad Europejskiego Parlamentu Wiejskiego w Kielcach. Wydarzenie skupiające ponad 400 przedstawicieli europejskich instytucji i organizacji działających na rzecz obszarów wsi z prawie 40 krajów po raz pierwszy odbywa się w Polsce.
Janusz Wojciechowski podkreślił, że jednym z problemów, z jakimi wciąż borykają się tereny wiejskie jest między innymi wykluczenie komunikacyjne. Komisarz zaznaczył, że organizacja międzynarodowych obrad Parlamentu Wiejskiego w stolicy województwa świętokrzyskiego jest dobrym pomysłem.
– Kielce to znakomite miejsce do organizacji tego typu wydarzeń. To stolica województwa świętokrzyskiego, które jest regonem wiejskim, posiadającym jednak miasta przemysłowe, także te będące częścią dawnego Centralnego Okręgu Przemysłowego. Te problemy łączności wsi z miastem również są tutaj widoczne. Dużo już także udało się zrobić, aby przeciwdziałać wykluczeniu komunikacyjnemu. Doceniam działania władz samorządowych, a także rządu, zmierzające do tego celu. Województwo świętokrzyskie jest idealnym miejscem do dyskusji na temat realiów i wyzwań stojących przed terenami wiejskimi, nie tylko w Polsce, ale i we Wspólnocie – ocenia.
Janusz Wojciechowski podkreśla, że w zatwierdzonym niedawno przez Komisję Europejską polskim Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na najbliższe pięć lat, przyjętym przez Komisję Europejską, zapisano, że fundusze pochodzące na rolnictwo będą wykorzystywane tylko i wyłącznie w celu rozwoju gospodarstw i poprawy warunków ich pracy, a nie jak dotychczas, także na inwestycje w infrastrukturę. Te z kolei mają być realizowane między innymi przy udziale funduszy spójności.
Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Anna Gembicka przyznała, że obszary wiejskie, pomimo zróżnicowań na poziomie poszczególnych państw, pełnią istotną rolę dla społeczeństwa.
– W Polsce ponad 40 proc. ludności żyje na obszarach wiejskich, dlatego ważne jest, aby ich głos był słyszany na arenie krajowej i międzynarodowej. Jest to priorytet, szczególnie w tak burzliwych czasach, w których żyjemy. Istniejące wyzwania środowiskowe, społeczne oraz gospodarcze, potęgowane są dodatkowo efektami pandemii oraz wojny za naszą wschodnią granicą. W resorcie rolnictwa pracujemy nad tym, aby zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe, miejsca pracy i godziwe dochody dla mieszkańców wsi oraz zrównoważony rozwój i dobry stan środowiska naturalnego na tych terenach – powiedziała wiceminister.
Krzysztof Ardanowski, przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP podkreślił, że od kilku lat obserwujemy zjawisko dodatniej migracji na wieś.
– Wielu ludzi, którzy kiedyś wyjechali ze wsi do miast za chlebem, szukając lepszego życia, teraz często decyduje się na powrót. Dlatego tak ważne w działalności rządu jest to, żeby wzmacniać jakość życia na obszarach wiejskich. Obszary wiejskie w Polsce stały się bardzo dobrym miejscem do życia, a może nawet lepszym niż blokowiska, suburbia wielkich miast i zurbanizowane obszary, gdzie ludzie są anonimowi i często mają problem z odnalezieniem się w takim środowisku. Mieszkanie na wsi kiedyś traktowane było jako coś gorszego, ale to się w Polsce absolutnie zmieniło. Ci, którzy mieszkają teraz na wsi przeszli rewolucję godności – dodał Krzysztof Ardanowski.
Marek Jońca, członek zarządu województwa, podczas otwarcia obrad V edycji Europejskiego Parlamentu Wiejskiego stwierdził, że organizacja tego typu wydarzenia w Kielcach jest dużym wyróżnieniem i zaszczytem dla całego regionu. Marek Jońca podkreślił, że specyfiką terenów wiejskich w regionie jest duża liczba małych i średnich gospodarstw rodzinnych. Członek zarządu województwa stwierdził, że dzięki wykorzystaniu funduszy europejskich świętokrzyska wieś stale zmienia swoje oblicze.
– Staramy się udostępniać nowe niezbędne instrumenty mieszkańcom terenów wiejskich, aby zwiększać ich komfort życia. Inwestujemy między innymi w dostęp do szerokopasmowego Internetu. Tworzymy lokalne targowiska, obiekty kultury, drogi lokalne i gospodarkę wodnościekową, a także drogi dojazdowe do gruntów ornych. Tylko w ostatnim okresie programowania, a także w obecnym okresie przejściowym pomiędzy nową i starą perspektywą unijną, z programu rozwoju obszarów wiejskich do naszego regionu trafiło 800 mln zł – dodaje.
Obrady Europejskiego Parlamentu Wiejskiego potrwają do czwartku (15 września). Cztery dni spotkań i konferencji mają być okazją do wymiany doświadczeń i wiedzy między społecznościami wiejskimi z całej Europy. W drugim dniu Europejskiego Parlamentu Wiejskiego (wtorek, 13 września) zaplanowano wizyty studyjne, podczas których uczestnicy wydarzenia poznają tradycyjne świętokrzyskie smaki, zobaczą bogactwo kulturowe miejscowości i poznają lokalne projekty związane z ochroną środowiska. Tego samego dnia w Targach Kielce swoją ofertę zaprezentują lokalni producenci. Z kolei w środę (14 września) zaplanowano warsztaty tematyczne i panel dyskusyjny poświęcone przyszłości obszarów wiejskich w Europie.