Wystawa marmurowych rzeźb zostanie zaprezentowana w środę (14 września) na Placu Artystów w Kielcach. To efekt pleneru, który odbywał się w Ośrodku Pracy Twórczej Wietrznia Geonatura.
Pomysł tegorocznego pleneru rzeźbiarskiego zrodził się z inicjatywy Waldemara Musika, artysty mocno związanego z kielecką Wietrznią i tradycją organizowanych tam artystycznych spotkań. Jednym z uczestników wydarzenia był Sławomir Micek, który wyjaśnia, że marmur jest bardzo wdzięcznym materiałem do pracy.
– Sam w sobie jest różnie ubarwiony, użylony, daje różne możliwości opracowania powierzchni, np. w polerze wydobywamy jego wewnętrzną urodę w postaci żył, przebarwień – wyjaśnia.
Tegoroczny plener na Wietrzni był próbą przywrócenia do życia tradycji plenerowych spotkań i artystycznego dyskursu, które były także priorytetem w latach 70. XX w., kiedy po raz pierwszy w naszym regionie odbył się ogólnopolski plener rzeźbiarski. Sławomir Micek zwraca uwagę, że efekty tamtych spotkań do dziś są widoczne w przestrzeni Kielc.
– W ramach tych plenerów powstało wiele rzeźb, które są zlokalizowane na terenie naszego miasta, więc jest to powrót do tamtych tradycji. Być może, gdy władze miasta zobaczą prace, które powstały w tym roku, to w przyszłym znajdą fundusze na to, byśmy mogli je stworzyć w większych formach – dodaje.
Komisarzem tegorocznej edycji został Andrzej Płonka, a w grupie artystów realizujących swoje dzieła są: Anna Dulny-Perlińska (praca „U źródła”) – kuratorka wystawy, Waldemar Musik („Vega”), Tomasz Łukaszczyk („Osculum”, „Cogitatio”), Sławomir Micek („Powiew”, „Moby Dick”), Paweł Osóbka („Pomiędzy II”), Zbigniew Miernik („Memorial”), Kornel Arciszewski („Koniec lata”, „Danae”), Paweł Witkowski („Więzy”, „Forma”), Sławomir Łęcki („Co zasłonięte, to nie odkryte”), Piotr Suliga („Sękaty 1”).
Wernisaż zaplanowano na środę (14 września) na godz. 17.00. Udział jest bezpłatny.