W Opatowie trwają prace nad utworzeniem Europejskiego Centrum Templariuszy. Inwestycja rozpoczęła się wiosną tego roku i przyniosła ciekawe odkrycie – pod budynkiem są kupieckie piwnice, które mają szansę stać się kolejną atrakcją turystyczną.
Jak informowaliśmy, na potrzeby powstającej instytucji zagospodarowany jest budynek po dawnym więzieniu z czasów II wojny światowej. Burmistrz Opatowa Grzegorz Gajewski informuje, że w czasie prac odkryto pod budynkiem trzykondygnacyjne podziemne korytarze.
– Jest to ciąg korytarzy, który prawdopodobnie w latach 70. ubiegłego wieku został odkryty przez górników penetrujących główne podziemia opatowskie. Mamy dokumenty, wiemy jak one wyglądały – mówi Grzegorz Gajewski i podkreśla, że korytarze nie są zbyt długie, bo ograniczają się do powierzchni pod budynkiem.
Korytarze mogą stać się dodatkową atrakcją turystyczną. Na ich zagospodarowanie trzeba będzie jednak poczekać. Grzegorz Gajewski nie wyklucza jednak, że po utworzeniu Centrum będzie starał się o dofinansowanie na ten cel. W czasie prac okazało się że budynek jest w fatalnym stanie technicznym i wymaga dodatkowych prac zabezpieczających.
Prócz generalnego remontu budynku gmina ogłosiła przetarg na wykonanie wystawy stałej w Centrum nawiązującej do historii zakonu Templariuszy, a także aplikacji mobilnej do podróżowania po mieście z wizualizacjami miejsc, które zostały zniszczone przed laty.
Do zobaczenia będzie w niej np. Brama Krakowska, która kiedyś w Opatowie istniała, a dziś po niej nie ma żadnego śladu. W samym budynku pojawią repliki uzbrojenia rycerzy i ich stroje zakonne.
Europejskie Centrum Templariuszy to instytucja która ma prezentować historię zakonów rycerskich na terenie Polski, w tym Sandomierszczyzny.
Obecność templariuszy w Opatowie nie jest jednoznacznie potwierdzona, cały czas pracują nad tym naukowcy, ale jest wiele przesłanek, które wskazują na ich obecność w mieście.
To nie tylko zapiski w kronice Jana Długosza z XV wieku. Istnieją inne dokumenty, np. mało znana kronika bernardynów z XVII w., gdzie odnaleziono fragmenty, mówiące o opatowskich templariuszach. Na ich obecność mogą także wskazywać znaki u szczytu kolegiaty św. Marcina oraz dokumenty: z 1189 roku, wydany przez Kazimierza Sprawiedliwego i z 1295 roku, wydany przez niemieckiego króla. Mogą one w pewien sposób odnosić się do obecności templariuszy na tym terenie.