Gmina Ostrowiec planuje przeprowadzić próbne odwierty w poszukiwaniu wód termalnych. Na ten cel chce pozyskać dofinansowanie z programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Jak informuje prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński, rosnące koszty energii wymaga od samorządów podejmowania nowych działań i poszukiwania alternatywnych źródeł.
Gmina do 30 września złoży wniosek do NFOŚiGW. Władze gminy chcą wykorzystać dotację, która może objąć nawet 100 proc. całkowitych kosztów.
Piotr Dasios, wiceprezydent Ostrowca Świętokrzyskiego uważa, że to działania uzasadnione, jednak nikt nie daje gwarancji, że źródła ciepłej wody będą wystarczające a samo przedsięwzięcie ekonomicznie uzasadnione. Przytacza przykład odwiertu w Bałtowie, który wykazał zbyt zimną wodę dla otwarcia planowanych przez inwestora basenów z hotelem.
Jeśli okaże się, że takie źródła są i nadają się do wykorzystania, wówczas samorząd planuje stworzyć instalację, którą zarządzałaby Miejska Energetyka Cieplna. Odwiert planowany jest w okolicach ulicy Stalowej.
Radni miejscy już wyrazili zgodę na wpisanie zadania do wieloletniej prognozy finansowej. Zadanie będzie polegać na wykonaniu otworu poszukiwawczo-rozpoznawczego wód termalnych. Zaplanowano na to zadanie ponad 8 mln zł.
Pomysł popierają radni PiS, choć nie bez krytyki. Radny Dariusz Kaszuba przypomina, że Miejska Energetyka Cieplna przespała czas na inwestycję, które zdywersyfikowałyby źródła energii. Jest też wiele obaw co do tej inwestycji. Nie wiadomo czy odwiert przyniesie oczekiwane efekty, a jeśli tak, to skąd samorząd weźmie pieniądze na budowę całej niezbędnej infrastruktury.
Program WFOŚiGW wspiera Państwowy Instytut Geologiczny, który wykonuje na rzecz samorządów bezpłatne wstępne opinie na temat występowania i możliwości zagospodarowania wód termalnych na wskazanej lokalizacji. Gmina Ostrowiec Świętokrzyski skorzystała z tej możliwości w kwietniu tego roku.
Samorządy mogą składać wnioski o dofinansowanie odwiertów do końca września. W sumie przewidziano na ten cel ok. 470 mln zł.