Podwójne święto w Marcinkowie w gminie Wąchock. Odbyły się X Marcinkowskie Spotkania z Folklorem i jubileusz 90-lecia działalności Koła Gospodyń Wiejskich.
Marcinkowskie Spotkania z Folklorem wywodzą się z miłości do muzyki ludowej – mówił pomysłodawca wydarzenia Krzysztof Pecelt:
– Chcieliśmy się spotkać w gronie tych, którzy kochają muzykę ludową, lubią ją śpiewać i słuchać. Nie zależało nam na konkursie, zajmowaniu miejsc, czy nagrodach. Od początku chcieliśmy mieć przyjemność z obcowania z tą formą muzyki. Początki nie były łatwe: kiedy nie mieliśmy sceny, zespoły występowały na przyczepie, na której w dni powszednie przewożony był styropian. Nie przeszkodziło to, aby już na pierwszych Marcinkowskich Spotkaniach z Folklorem zaprezentowały się 24 zespoły z naszej okolicy – wspomina.
W sobotę (17 września) jubileusz obchodziło także KGW w Marcinkowie. Początki grupy sięgają 1932 roku, a w przedwojennych kronikach zapisano wiele na temat działalności pań, które wówczas zajmowały się edukacją w zakresie prowadzenia domu, rękodzieła, ale także prowadziły teatr amatorski. Dziś w kole jest kilkanaście osób, zarówno kobiet jak i mężczyzn, a główne obszary ich działania to muzyka ludowa i kulinaria.
Gratulując jubileuszu, poseł Agata Wojtyszek podkreślała, że funkcjonowanie kół gospodyń wiejskich jest szczególnie ważne dla budowania wspólnoty lokalnej.
– To w nich się rodzi poczucie więzi pokoleniowej i przekazywane są obyczaje. Działalność kół gospodyń wiejskich od kilku lat jest wspierana przez państwo poprzez dotacje przekazywane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – podkreślała parlamentarzystka.
Z kolei poseł Marzena Okła-Drewnowicz wspominała Marcinków jako miejsce, w którym przebywała jako nastolatka:
– Tu przyjeżdżałam do rodziny, mam tu wielu znajomych, pamiętam Marcinków i jego mieszkańców jako życzliwych, ciepłych ludzi. Do dziś przetrwało wiele z zawartych wówczas przyjaźni – dodała.
W X Marcinkowskich Spotkaniach z Folklorem zaprezentowało się 6 zespołów z powiatu starachowickiego.