Występy artystyczne, obrzędy, liczne stoiska zarówno kulinarne jak i edukacyjne, wystawy maszyn i płodów rolnych – te atrakcje czekały na uczestników Mokoszyńskiego Święta Plonów w Sandomierzu. Jego nazwa pochodzi od części miasta – Mokoszyn, w której swoją siedzibę ma Zespól Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego, organizator wydarzenia.
Wśród gości była m.in. poseł Agata Wojtyszek, pełnomocnik PiS w północnej część województwa świętokrzyskiego. Jak powiedziała – jest pod dużym wrażeniem tego, jak pięknie szkoła rolnicza w Sandomierzu pielęgnuje dawne tradycje dożynkowe. Podkreśliła jak trudny i ważny jest zawód rolnika, wyraziła nadzieję, że uczniowie tej szkoły będą przejmować gospodarstwa po rodzicach i świętokrzyska wieś będzie nadal się rozwijać.
Poseł PiS Marek Kwitek zwrócił uwagę na to, że tradycje dożynkowe prezentowane przez polską młodzież zostały w tym roku wzmocnione przez uczniów z Ukrainy. Uczniowie wspólnie śpiewali i recytowali i to jest piękne, ponieważ zbliża dwa narody, które tak wiele mają wspólnej historii. Poseł podkreślił, że szkoła rolnicza w Sandomierzu jest nowoczesną placówką, bardzo dobrze wyposażoną, a współczesne rolnictwo musi się na tym opierać, aby było efektywne.
Specjalnie na Mokoszyńskie Święto Polonów uczniowie należący do kółka florystycznego wykonali wieniec ze zbóż i różnych kwiatów oraz roślin, był on również ozdobiony owocami i warzywami. Został poświęcony w kościele pw. Chrystusa Króla, po czym objechał miasto. Katarzyna Karolak, nauczycielka prowadząca kółko powiedziała, że praca nad wieńcem dożynkowym bardzo podobała się uczniom, intensywnie angażowali się w to, aby wyglądał on pięknie, miał dopracowane szczegóły. Jej zdaniem – ta tradycja będzie żywa, ponieważ co roku przychodzą nowi uczniowie, którzy uczą się obrzędowości.
Podczas święta plonów zorganizowano konkurs na najpiękniejszy bukiet dożynkowy. Prace konkursowe były przygotowane przez młodzież. Wystąpił również szkolny zespół pieśni i tańca w ludowych strojach. Na stoiskach kół gospodyń wiejskich były rozmaite dania np. krokiety, zupa gulaszowa, bigos i pierogi, jak również domowe ciasta. Służby mundurowe czyli policja i straż pożarna prezentowały swoje wyposażenie.
Alicja Szatan, dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego powiedziała, że Mokoszyńskie Święto Plonów ma być okazją do integracji mieszkańców, a zarazem zaprezentowania potencjału szkoły. Jest ona coraz lepiej wyposażona w sprzęt i maszyny rolnicze oraz pomoce typowo dydaktyczne. Podlega Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Przy szkole jest ponad 60-hektarowe gospodarstwo rolne.
Podczas Mokoszyńskiego Święta Plonów zbierane były pieniądze dla Bartoszka Jędrasika z Otoki w gminie Łoniów. Chłopczyk choruje na rdzeniowy zanik mięśnie i potrzebuje na terapię genową 10,5 mln zł.