W Sandomierzu realizowane będą kolejne inwestycje przeciwpowodziowe.
Przypomnijmy, w tym roku zakończy się budowa dużego systemu zabezpieczeń prawobrzeżnej części miasta. Teraz przyszedł czas na wzmocnienie lewej strony, gdzie oprócz osiedli mieszkaniowych jest także starówka. Prace mają zostać przeprowadzone w ciągu 3- 4 lat. Inwestorem jest regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej Wody Polskie w Krakowie.
Jak powiedział zastępca dyrektora tej instytucji Radosław Radoń, inwestycja polegać będzie na podniesieniu i wyprofilowaniu wału wiślanego znajdującego się w lewobrzeżnym Sandomierzu od ujścia rzeki Koprzywianki do oczyszczalni ścieków, aby połączyć wał z Górami Pieprzowymi, które stanowią naturalną barierę.
Teraz prowadzone są badania geologiczne i geotechniczne, sprawdzające m.in. jakość gruntu. Dopiero po uzyskaniu wyników można będzie wybrać technologię. Na razie nie wiadomo, czy będzie to podniesienie ziemnej budowli wału, murek żelbetowy, czy inne rozwiązania.
Aby poprawić bezpieczeństwo przeciwpowodziowe sukcesywnie usuwane będą krzaki i drzewa w międzywalu Wisły, które mogą powodować spiętrzanie wody.
W tym roku te prace zaczęły się od Baranowa Sandomierskiego i będą postępować w kierunku Sandomierza. W przyszłym roku RZGW wspólnie z samorządami lokalnymi podejmie rozmowy z mieszkańcami województwa świętokrzyskiego dotyczące usytuowania polderów, czyli miejsc zalewowych.
– Aktualnie nie ma żadnych wstępnych planów dotyczących usytuowania polderów, wszystko ma zostać wypracowane wspólnie z mieszkańcami i władzami lokalnymi.