Żołnierze 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej wspólnie z żołnierzami 3 batalionu radiotechnicznego w Sandomierzu brali udział w ćwiczeniu pod kryptonimem „Rozpoznanie-22”. Zajęcia odbyły się na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Nowa Dęba rejon Lipa w ubiegłym tygodniu.
Podczas ćwiczenia „Rozpoznanie-22” żołnierze 3 batalionu radiotechnicznego w Sandomierzu trenowali przemieszczenie pododdziałów i rozmieszczenie elementów technicznych jednostki w wyznaczonym rejonie poligonu. Zadaniem terytorialsów było rozpoznanie i nadzorowanie trasy przemarszu przez saperów i rozwinięcia radiotechników przy wykorzystaniu bezzałogowych statków powietrznych znajdujących się na wyposażeniu 10 ŚBOT. Sprawdzano w ten sposób szczelności ubezpieczenia rozwijającego się ugrupowania 3 brt przez strzelców wyborowych. Trening został przeprowadzony w dniach 12-16 września na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Nowa Dęba rejon Lipa.
W ćwiczeniu wzięły także udział zaproszone instytucje i jednostki wojskowe: Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych, Wojskowa Akademia Techniczna, Jastrzębska Spółką Węglową, 1 Warszawska Brygada Pancerna, 21 Brygada Strzelców Podhalańskich, Mesko Sp. z o.o., Miranda Sp. z o.o. – Lubawa Grup. Zaproszone instytucje zaprezentowały systemy przeciwlotnicze PPZR GROM i cieszący się w ostatnim czasie wielką popularnością, wynikającą z sukcesu jaki odniosła w konflikcie na Ukrainie, system przeciwlotniczy PPZR PIORUN. Biorący udział w ćwiczeniu przeciwlotnicy mieli sposobność przeprowadzenia treningu w wykrywaniu i przeciwdziałania zagrożeniom ze strony dronów. Zaprezentowano także przeciwpancerny system PPK Pirat. Dużym zainteresowaniem wśród żołnierzy cieszyła się możliwość zapoznania z najnowszymi rozwiązaniami systemów maskowania, indywidualnego oraz sprzętu, zaprezentowanymi przez Miranda sp. z o.o. wchodzącej w skład Lubawa Group. Dzięki obecności ITWL oraz WAT z JSW ćwiczący mieli możliwość porównać możliwość BSP typu FlyEye z prezentowanymi przez obie instytucje wielowirnikowymi dronami. Szczególnej analizie poddano głowice obserwacyjne bezzałogowców. Ćwiczenie stało się ciekawą platformą do dyskusji nad potrzebami sił zbrojnych a rozwiązaniami oferowanymi przez krajowe instytucje i przemysł.
To już drugie wspólne ćwiczenie w tym roku pomiędzy 10 ŚBOT i 3 brt. Wzajemne współdziałanie zacieśnia współpracę pomiędzy jednostkami, pozwala na zaprezentowania swojego sprzętu i możliwości. Wspólne szkolenia pozwalają na wzajemne poznanie i wypracowania metod współdziałania.