Pamięć Żydów z Suchedniowa i okolicznych miejscowości zostanie w środę (21 września) przywołana podczas spotkania w 80. rocznicę akcji Reinhardt. 21 września 1942 roku, 1,2 tys. mieszkańców Suchedniowa i okolic, narodowości żydowskiej zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów przez Niemców – przypomina Ewa Kołomańska z Muzeum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.
– Zanim wagonami towarowymi zostali wywiezieni do Treblinki na śmierć, koczowali pod gołym niebem w miejscu, gdzie dziś znajduje się suchedniowski park. Wraz z nimi – Żydzi z Bliżyna, Samsonowa, Bodzentyna, Łącznej, Ostojowa, Zagnańska. Łącznie ok. 4 tys. osób. Większość zginęła w Treblince. Zniknęły także niemal wszystkie ślady ich obecności, która tak wiele wniosła w kulturowy pejzaż Suchedniowa – mówi Ewa Kołomańska.
Sposobem na upamiętnienie ofiar zagłady będzie spotkanie, które w środę (21 września) o godz. 18.00 odbędzie się w parku miejskim, w Suchedniowie, w miejscu przetrzymywania Żydów przed wywózką do obozu zagłady. Zaplanowano wspólne przejście do stacji PKP, drogą, która pokonali Żydzi 80 lat temu i otwarcie w hali dworcowej wystawy „Życie codzienne w dawnych sztetlach regionu kieleckiego”. To ekspozycja przygotowana przez Ośrodek Edukacyjno-Muzealny „Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku we współpracy z Archiwum Państwowym w Kielcach.