Najciekawsze obiekty pochodzące z księgozbioru Deskurów z Sancygniowa można zobaczyć na wystawie w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Witolda Gombrowicza w Kielcach. Plansze przedstawiają historię tego wywodzącego się z Francji rodu. Pokazuje, w jakich okolicznościach jego przedstawiciele trafili do Sancygniowa – miejscowości leżącej na terenach dzisiejszego powiatu pińczowskiego.
Jak wyjaśnia Edyta Watras, kierownik działu zbiorów zabytkowych i regionalnych Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach, ideą wystawy było pokazanie wyjątkowego charakteru kolekcji, która jest częścią dawnej biblioteki ziemiańskiej rodziny Deskurów.
– Chcieliśmy pokazać jej twórcę, założyciela, Andrzeja Deskura, losy tego księgozbioru, który był wywożony za granicę, rozgrabiany, konfiskowany, i wreszcie zaopiekowany w murach naszej biblioteki. Opowiadamy, jak to się stało, że księgozbiór Deskurów został włączony do Narodowego Zasobu Bibliotecznego, na mocy rozporządzenia ministra kultury i dziedzictwa narodowego w 2016 roku – tłumaczy.
Wystawa składa się z dwóch części. Jedną stanowią tablice z informacjami, a drugą wybrane dzieła z kolekcji znajdującej się w zbiorach kieleckiej książnicy. Jak mówi Edyta Watras, to niepowtarzalna okazja, by zobaczyć wyjątkowe dzieła, m.in. Kronikę Jana Herbuta z XVI wieku, Kronikę Marcina Kromera czy „Głos wolny wolność ubezpieczający” Stanisława Leszczyńskiego z XVIII wieku.
– Na co dzień ta kolekcja nie jest ogólnodostępna, ponieważ książki przechowywane w specjalnym magazynie zbiorów zabytkowych, gdzie stworzony został dla nich specjalny mikroklimat. To jest okazja, by przez zobaczyć te publikacje w gablotach – podkreśla.
Znajdująca się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Witolda Gombrowicza w Kielcach kolekcja Deskurów, to 2677 pozycji przejętych po drugiej wojnie światowej z majątku rodzinnego Pałacu w Sancygniowie. W jej skład wchodzą polskie i obce starodruki z XVI i XVII wieku oraz polska i obcojęzyczna literatura z XIX i XX wieku. Księgozbiór pierwotnie liczył koło 6 tys. egzemplarzy, ponad połowa z nich zaginęła.
Ekspozycja wpisuje się w obchody 30. Europejskich Dni Dziedzictwa. Książki będą prezentowane tylko przez dwa tygodnie. Natomiast wystawa planszowa potrwa do końca października. Wstęp jest wolny.