Do Muzeum Regionalnego w Pińczowie trafił zbiór dokumentów po Józefie Kwietniu, to żołnierz Szwadronu Przybocznego Prezydenta Rzeczypospolitej, który zginął w obronie warszawskiego zamku podczas II wojny światowej. Dziś (piątek, 23 września), w 594. rocznicę lokacji Pińczowa i 83.rocznicę śmierci Józefa Kwietnia, uroczyście przekazał je jego siostrzeniec Zbigniew Sierakowski.
Józef Kwiecień pozostawił po sobie m.in. fotografie, korespondencję z Kancelarią Prezydenta RP i Kompanią Zamkową, dowód osobisty, listy do rodziców z podróży z prezydentem i inne – wymienia darczyńca Zbigniew Sierakowski. Dodał, że wraz z rodziną podjął decyzję, że najwłaściwszym miejscem dla zbioru jest właśnie muzeum w Pińczowie.
– Placówka pozyskała nowe eksponaty, dowody i dokumenty historyczne, a my znaleźliśmy godne miejsce dla pozostałości po naszym wujku. Józef Kwiecień nie ma grobu, liczymy, że właśnie muzeum będzie takim miejscem, gdzie uda się zachować cząstkę pamięci po naszym przodku – mówi.
– Najcenniejsze eksponaty będą prezentowane w krużgankach muzeum na wystawie stałej, która nawiązuje do II wojny światowej – mówi Justyna Dziadek, dyrektor placówki.
– Była to niezwykła postać pochodząca z Ponidzia. Ten zbiór wpisuje się w naszą koncepcję wystawy, która ma upamiętniać osoby ważne w historii naszego regionu – dodaje.
Poseł Mariusz Gosek podkreśla, że Józef Kwiecień był bohaterem, patriotą, postacią o której należy pamiętać. Był osobą, która poległa za wolny, demokratyczny i suwerenny kraj.
– Ponidzie to wielka historia patriotyzmu, to piękne tradycje, to historia często tragiczna, ale to również miejsce gdzie kultywowana jest pamięć o bohaterach tamtych dni – dodał.
Burmistrz Włodzimierz Badurak podkreśla, że przekazane dokumenty, to bardzo ważne źródło wiedzy. Dzięki takim osobom jak rodzina Józefa Kwietnia możliwe jest wzbogacenie lokalnego dziedzictwa i zachowanie go dla przyszłych pokoleń.
Józef Kwiecień w latach 1936-37 odbywał służbę w Szwadronie Honorowym Prezydenta RP. Następnie został przeniesiony do Kompanii Zamkowej, która była odpowiednikiem obecnej Służby Ochrony Państwa. Został przydzielony do bezpośredniej ochrony prezenta Ignacego Mościckiego. Po wybuchu II wojny światowej przystąpił do obrony Polski przed Niemcami. Zginął w walce na bagnety.
Józef Kwiecień urodził się 12 grudnia w 1914 r. w Górach Pińczowskich w gminie Michałów. Dokładny dzień jego śmierci nie jest znany. Był to prawdopodobnie 13 lub 14 września. Do tej pory nie wiadomo także gdzie spoczywają jego szczątki.