Jak wygląda siedziba Polskiego Radia Kielce od środka? W jaki sposób są powstają audycje radiowe? Jak przebiega codzienna praca osób odpowiedzialnych za emisję? Na te i wiele innych pytań będzie można znaleźć odpowiedzi podczas dnia otwartego Polskiego Radia Kielce. Dziś (niedziela, 2 października) 70. rocznica rozpoczęcia działalności przez naszą rozgłośnię. Zapraszamy państwa do nas.
Łukasz Łagan, zastępca dyrektora ds. techniki w Radiu Kielce, podkreśla, że zwiedzający będą mogli przede wszystkim zobaczyć, jak od kuchni przebiega proces przygotowywania oraz realizacji audycji radiowych.
– Każdy kto nas odwiedzi będzie mógł zobaczyć techniczną stronę codziennej pracy Radia Kielce. Będzie można zajrzeć do studiów nagrań, w tym do Studia Gram Radia Kielce, w którym powstają nagrania koncertów czy słuchowisk. Pomieszczenie to sporych rozmiarów obiekt znajdujący się w centralnej części rozgłośni – opowiada. – To wyjątkowe miejsce o czym świadczy to, w jaki sposób je zaprojektowano. Kluczowa jest między innymi konstrukcja ścian, która ma sprawić, aby produkowane w studiu dźwięki brzmiały jak najlepiej – dodaje.
Łukasz Łagan mówi, że tworzenie i przygotowywanie dźwięku jest procesem skomplikowanym.
– Realizacja dźwięku w Radiu Kielce odbywa się w ramach wewnętrznego systemu informatycznego. Począwszy od momentu tworzenia dźwięku przez przekazanie nagrania do studia, a potem ze studia do tzw. amplifikatorni, czyli pomieszczenia, z którego rozsyłany jest sygnał do nadajników. Dzięki temu odbiorcy mają możliwość słuchać Radia Kielce na dwa sposoby: cyfrowo, poprzez technologię DAB+, a także nadal używaną emulację „efemową”, czyli tzw. UKF – mówi Łukasz Łagan.
Zastępca dyrektora ds. techniki w Radiu Kielce wskazuje, że przy powstawaniu audycji radiowej ogromne znaczenie ma właściwie to, w jaki sposób przygotowane zostały do tego celu studia nagrań. Ściany oraz meble są pokryte specjalnym materiałem, który zapobiega odbijaniu dźwięków.
– W studiach nie ma pogłosu. Dźwięki nie odbijają się od ścian, tak samo jak i od stołu, który także jest wyciszony. Używane w radiu mikrofony są niezwykle czułe i posiadają bardzo dobre właściwości absorbujące dźwięk. Jest to ważne, ponieważ nie każdy rozmówca w trakcie audycji siedzi spokojnie na miejscu. Niektórzy się przemieszczają, a dźwięk faluje. Jednak mikrofon jest tak skonstruowany, że reaguje na dźwięki, a realizator może je podbić lub przyciszyć. W związku z tym nie słychać gdy ktoś oddala się lub przybliża do mikrofonu – wyjaśnia.