W diecezji kieleckiej będą diakoni stali. To forma pomocy dla duchownych w posłudze duszpasterskiej. Diakon może m.in. rozdawać Komunię Świętą lub głosić kazania.
Diecezja kielecka wprowadzi diakonat stały jako odpowiedź na prośbę ze strony papieża Franciszka. W najbliższą niedzielę w kościołach w całej diecezji zostanie odczytany komunikat biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego w tej sprawie.
Jak czytamy na stronie diecezji kieleckiej, diakonem stałym może zostać mężczyzna bezżenny, mający co najmniej 25 lat, a także żonaty. W drugim przypadku trzeba jednak mieć ukończony 35. rok życia, mieć co najmniej pięcioletni staż małżeński oraz posiadać zgodę żony.
Co więcej, kandydaci na diakonów stałych muszą mieć ukończone studia wyższe z zakresu teologii i są zobowiązani do zrealizowania trzyletniej formacji.
W komunikacie biskupa Jana Piotrowskiego czytamy m.in., że tradycja diakonatu stałego sięga aż czasów apostolskich. – To bogactwo posług w Kościele nic nie straciło na ważności i wartości, a wręcz przeciwnie, są dla Kościoła także dziś darem służącym realizacji jego posłannictwa w świecie. Niech Duch Święty udziela naszej diecezji daru nowych powołań do kapłaństwa
i diakonatu stałego – pisze biskup.
Diakoni stali mogą udzielać sakramentu Chrztu, udzielać Komunii Świętej, błogosławić małżeństwa, a także wygłaszać kazania.
Natomiast poza diakonatem stałym, w kościele katolickim obecny jest także diakonat, będący etapem poprzedzającym przyjęcie święceń kapłańskich. Obecnie, w kieleckim Wyższym Seminarium Duchownym na szóstym roku do święceń prezbiteratu przygotowuje się sześciu diakonów.