Niewykluczone, że za dwa lata cała gmina Stopnica będzie skanalizowana. Obecnie spośród wszystkich 30 sołectw, 25 miejscowości ma już sieć kanalizacyjną.
Mirosław Rajtar, zastępca burmistrza informuje, że w tym roku zakończono budowę sieci kanalizacyjnej w dwóch miejscowościach: Strzałkowie i w Jastrzębcu. Dzięki temu do sieci przyłączonych zostanie ok. 100 nieruchomości.
– Z kolei w 2023 roku zostaną oddane do użytkowania trzy kolejne sieci kanalizacyjne w miejscowościach: Czyżów, Dziesławice i Żerniki Dolne – dodaje samorządowiec.
– Tak więc do skanalizowania pozostanie nam jeszcze tylko jedna miejscowość: Bosowice. Tam zamierzamy rozpocząć budowę sieci w 2023 i zakończyć w 2024 roku. Natomiast w miejscowości Zaborze, ze względu na rozproszoną zabudowę, zostaną zamontowane przydomowe oczyszczalnie ścieków – zapowiada.
Mieszkańcy gminy Stopnica podkreślają, że choć kanalizacja to duże koszty, to wygoda jeszcze większa. Mirosław Rajtar dodaje, że poprawa jakości życia i czyste środowisko to od lat główne oczekiwania mieszkańców wsi.
– Ochrona środowiska to aspekt, do którego gmina Stopnica, jak i Unia Europejska przykłada bardzo dużą wagę. Chcemy, aby wszelkiego rodzaju uciążliwości w postaci nieprzyjemnych zapachów nie były przeszkodą do osiedlania się ludzi na terenie gminy – mówi.
Na realizację zadań władze Stopnicy pozyskały dofinansowanie, m.in. z Polskiego Ładu, Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych i z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Gmina zabezpieczyła z kolei pieniądze na wkład własny.
Samorząd inwestuje także w gospodarkę wodną. W sierpniu tego roku podpisano umowę na przebudowę istniejącej, azbestowej sieci wodociągowej w miejscowościach: Strzałków, Suchowola i Szklanów oraz budowę dodatkowego zbiornika wody pitnej. Ma to zapewnić nieprzerwane dostawy wody dla 20 sołectw. Na ten cel urząd pozyskał ponad 3,8 mln zł z Rządowego Funduszu Polski Ład.