– Dobiegającą końca sześcioletnią kadencję Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji można określić jako burzliwą – ocenił przewodniczący gremium Witold Kołodziejski.
Jak powiedział na antenie Radia Kielce – wpłynęły na to: bardzo dynamicznie zmieniający się rynek medialny, ale też sytuacja zewnętrzna, związana najpierw z pandemią, potem z wojną na Ukrainie. Przez ostatnie lata jesteśmy świadkami ogromnych przeobrażeń cywilizacyjnych – dodał.
Witold Kołodziejski stwierdził, że we współczesnym świecie wyzwaniem, stojącym przed mediami jest ciągłe przesuwanie uwagi w stronę Internetu, również zadania regulatorów medialnych w tę stronę zmierzają.
– Zgodnie z europejską dyrektywą audiowizualną krajowa rada wprowadziła regulacje dotyczące platform internetowych, np. bibliotek VOD, HBO, Netflix i Disney+, a w tej chwili dotyczy to platform udostępniania plików, czyli np. YouTube i Facebook. Przed radą zadanie implementacji dwóch rozporządzeń europejskich: o usługach cyfrowych oraz rynku cyfrowym, które również kładą nacisk na regulacje treści w Internecie, co wiąże się z zagrożeniami, manipulacją, mową nienawiści, wszelkimi zjawiskami negatywnymi i koniecznością zabezpieczenia tej sieci – wyjaśnił.
Przewodniczący KRRiTV powiedział, że w obliczu dynamicznie zmieniającego się świata i nowych technologii, z całą pewnością we współczesnym radiu nie zmienia się jedno: tworzenie dobrej jakości treści. Natomiast dziś do publikowania tych treści nie używa się wyłącznie fali radiowej, lecz korzysta się z sieci, ze światłowodów, z technologii DAB+ – dodał. Zaznaczył, że praca, odpowiedzialność całej redakcji, zaufanie wśród ludzi do dziennikarzy jest największym kapitałem, który niesie się w przyszłość.
Witold Kołodziejski bardzo wysoko ocenił utworzone przez naszą rozgłośnię Folk Radio. Jak stwierdził – wyróżnikiem Polskiego Radia Kielce od początku jego istnienia jest dbanie o kulturę i tradycję regionu świętokrzyskiego.
– To nie tylko tworzenie audycji o kulturze ludowej, ale także archiwizowanie, nagrywanie muzyki kapel i zespołów śpiewaczych, legend i opowieści ludowych. Jest to wartość nie do przecenienia, ponieważ w archiwach Radia Kielce są unikaty. Dbałość o tę kulturę jest istotą radia lokalnego – podkreślił.
Pytany o to, kiedy radio analogowe zostanie zastąpione całkowicie cyfrowym, przewodniczący KRRiTV stwierdził, że ten proces cały czas trwa, ale nie jest łatwy, ponieważ wiąże się z koniecznością zastąpienia odbiorników tradycyjnych przez cyfrowe.
– Ta technologia wkrótce się upowszechni, bo jest dużo efektywniejsza i doskonalsza, daje więcej możliwości. To kwestia zaledwie kilku lat – powiedział.
Witold Kołodziejski odniósł się także do otwarcia przez Polskie Radio Kielce Centrum Edukacji Medialnej, którego głównym celem będzie walka z dezinformacją.
– Tu fizycznie można przyjść i zobaczyć, jaki jest proces tworzenia informacji, jak łatwo można wprowadzić celowo w błąd, fałszować rzeczywistość. Centrum Edukacji Medialnej zapewni naukę świadomego korzystania z mediów – zaznaczył. Jak dodał – istotą jest umiejętność odróżniania informacji prawdziwej od nieprawdziwej, odróżnienia także informacji od komentarza, bo manipulacji we współczesnych mediach jest sporo, to między innymi dobór kolejności publikowanych treści. Różnice są bardzo subtelne, zatem konieczne jest wykształcenie nawyku, żeby sprawdzać źródła informacji, przez kogo są finansowane. Fakt, kto finansuje media w bardzo istotny sposób wpływa na kształt informacji – podkreślił. Jak dodał przewodniczący KRRiTV – edukacja medialna dotyczy każdego z nas i musi być prowadzona przez całe życie.