Centrum Edukacji Medialnej przy Radiu Kielce zostało oficjalnie otwarte. W oficjalnej inauguracji wzięli udział przedstawiciele świata mediów oraz zaproszeni goście.
Dr Paulina Prędotka, dyrektor CEM-u informuje, że w tym miejscu będzie można czerpać wiedzę na temat mediów i wyzwań, jakie stoją przed odbiorcami treści oraz nadawcami.
– Zależy nam na tym, abyśmy edukowali w zakresie rozważnego publikowania i odbierania materiałów informacyjnych – dodaje.
Mateusz Powązka, doradca ministra kultury dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego odczytał list, który szef resortu skierował do przedstawicieli naszej rozgłośni.
– Cieszę się, że mogę uczestniczyć w tej uroczystości i mam nadzieję, że centrum realnie wpłynie na wzrost edukacji w zakresie medialnym. Dzięki temu odbiorcy będą wiedzieli jak odróżnić prawdziwe informacje od fake newsów – mówił Mateusz Powązka.
– Centra edukacji medialnej powinny być nieodzownym elementem dzisiejszych czasów – uważa wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz. – Cieszę się, że Kielce podjęły taką inicjatywę i stworzyły nowoczesne centrum. Wszystko wskazuje na to, że mamy do czynienia z miejscem nietuzinkowym i bardzo innowacyjnym – dodał.
W opinii biskupa Jana Piotrowskiego, powstanie Centrum Edukacji Medialnej powinno służyć przede wszystkim szerzeniu wiedzy i prawdy.
– Człowiek jest nie tylko odbiorcą, ale też twórcą treści, z którymi ma na co dzień styczność. Nasze czasy są sprawdzianem odpowiedzialności za to, co mówimy i piszemy, za to co się ukazuje w internecie, gdzie można łatwo produkować fake newsy. Tu jednak pozostaje zapytać, komu to służy? To, co nie służy budowaniu pewnego ducha obywatelskiego, to co nie służy kształtowaniu ludzkich postaw jest jak ewangeliczne plewy rozwiane przez wiatr. Takie informacje nie utrzymują się długo, jednak wprowadzają one zamęt – stwierdza.
Zdaniem senatora Krzysztofa Słonia, powstanie Centrum Edukacji Medialnej jest odpowiedzią na potrzeby dzisiejszego rynku medialnego, a także odbiorców.
– Słuchacz powinien być uzbrojony w świadomość tego, co się dzieje i jak należy do tego podchodzić. CEM jest projektem pionierskim i wyjątkowym. Cieszy mnie, że to właśnie kielecka rozgłośnia Polskiego Radia jest prekursorem nurtu wychodzenia do odbiorców audycji radiowych. Kryje się w tym wymiar nie tylko edukacyjny, ale także wymiar wychowawczy. Wychować słuchacza zdolnego do krytycznego odbioru informacji jest zadaniem niełatwym. Taki odbiorca jest jednak odporny na negatywne treści pojawiające się w przestrzeni medialnej – wskazuje parlamentarzysta.
Senator PiS Jarosław Rusiecki docenia to, że oferta CEM skierowana jest szczególnie do młodych osób, które są podatne na nieprawdziwe informacje.
– Być może narodzą się tu również nowe talenty dziennikarskie, które w przyszłości będą przygotowywać informacje – zastanawia się.
Przewodniczący rady miasta, Jarosław Karyś ocenia, że powstanie Centrum Edukacji Medialnej jest potrzebną inicjatywą, która przyczyni się do zwrócenia uwagi odbiorców mediów na współczesne zagrożenia związane z dezinformacją oraz fake newsami.
– Wiadomo, że media się zmieniają. Radio współcześnie to nie tylko „głos”. To także obrazy i treści w internecie. Ważne, by odbiory, w tym ci bardziej tradycyjni, jak i mniej wyrobieni potrafili właściwie oceniać otrzymywane informacje. Współcześnie fake newsy są dużym zagrożeniem obecnym w przekazie medialnym. Dlatego warto uczyć odbiorców oceniania i wartościowania odbieranych wiadomości. W tej materii Radio Kielce wysuwa się naprzód, podejmując chwalebną inicjatywę, przy okazji przypominając o historii, zarazem spoglądając w przyszłość mediów – mówi.
Ojciec Marian Puchała, superior klasztoru na Świętym Krzyżu dodaje, że powstanie CEM świadczy o ciągłym rozwoju Radia Kielce.
– Myślę, że jest to potrzebna inicjatywa, która uczuli jeszcze większe grono odbiorców na kwestie fałszywych informacji obecnych w przestrzeni publicznej. Należy tylko pogratulować tak wartościowych i pionierskich działań i życzyć dalszego rozwoju – zaznacza.
Zbigniew Duda, dyrektor elektrociepłowni Kielce zwraca uwagę na fakt, że takie miejsca są cenne dla ludzi żyjących w obecnych czasach. – Myślę, że każdemu z nas wydaje się, że jesteśmy wyedukowani pod względem medialnym, natomiast jeżeli zderzamy się z tą rzeczywistością, to dopiero wtedy widzimy, ile jeszcze musimy się nauczyć o mediach – podkreśla.
Henryk Milcarz, prezes Wodociągów Kieleckich ocenia, że powstanie CEM ma ogromną wartość w zakresie kreowania wyobrażenia o tym jak wyglądały początki oraz rozwój radia, aż po współczesność.
– CEM uświadamia także jak ważne w życiu społeczeństwa są media. Jednocześnie uwrażliwia na punkcie nowych zjawisk jakim są fake newsy i negatywne aspekty współczesnej techniki – powiedział.
– Uważam, że Centrum Edukacji Medialnej to bardzo potrzebne miejsce w Kielcach oraz w całym kraju. Fakt, że jest jedyne w Polsce, napawa dumą – podkreśla Katarzyna Bernat z radia eM Kielce.
– Taka edukacja medialna jest niezwykle potrzebna, szczególnie młodemu pokoleniu, które czasami bezkrytycznie przyjmuje zwłaszcza to, co jest w internecie – dodaje.
Przewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego Andrzej Pruś stwierdza, że otwarcie Centrum Edukacji Medialnej jest nowym rozdziałem w historii kieleckiej rozgłośni.
– Inicjatywa nie tylko szlachetna, ale też cenna. W dobie czasów, kiedy wielu ludzi pędzi naprzód, a jednocześnie mimo wysokiego wykształcenie nie potrafi odróżnić autentycznej informacji od dezinformacji i fake newsów. To Centrum z pewnością będzie niezwykle pomocne w edukowaniu młodszych, jak i starszych odbiorców. Widząc dorobek Radia Kielce i progres w rozwoju, to tej inicjatywie można wróżyć naprawdę świetlaną przyszłość. Tym bardziej, że wpisuje się w posłannictwo mediów publicznych w zakresie kształtowania opinii publicznej w pozytywny znaczeniu tego słowa, to Radio Kielce po raz kolejny będzie wiodło tutaj prym – podkreślił.
Obchody jubileuszu 70-lecia Polskiego Radia Kielce zwieńczy koncert galowy, który odbędzie się w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Transmisja rozpocznie się o 19.00 na naszej antenie oraz na radiokielce.pl.
Osoby, którym nie udało się zdobyć darmowego biletu wstępu na piątkowy koncert, zapraszamy 28 października na koncert na Świętym Krzyżu. Wystąpi Jerzy Zelnik, znakomity polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny.