Obchody jubileuszu 70-lecia Polskiego Radia Kielce zwieńczył koncert galowy, który odbył się w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Wystąpił m.in. pochodzący ze stolicy Świętokrzyskiego Krzysztof K.A.S.A. Kasowski. Gościem specjalnym był Felicjan Andrzejczak, wokalista Budki Suflera w latach 1982-83. Publiczność usłyszała m.in. takie przeboje, jak „Noc komety” oraz „Jolka, Jolka”.
Senator Krzysztof Słoń przypomina, że Radio Kielce towarzyszy mieszkańcom regionu świętokrzyskiego od trzech pokoleń. W ocenie parlamentarzysty, rozgłośnia pomimo zawirowań oraz zmian jakie zachodzą na rynku mediów, zachowuje swoją ugruntowaną pozycję.
– Radio Kielce jest wierne tradycji i nie poddaje się żadnym przejściowym trendom. Rozgłośnia jako medium publiczne należycie wywiązuje się ze swojego posłannictwa. Dla mnie Radio Kielce jest wyznacznikiem tego, co się dzieje w naszym kraju i na świecie, a przede wszystkim w naszym regionie. To ważne medium także z uwagi na fakt wyznaczania pewnych trendów kulturowych. To niezwykle istotne, że Radio Kielce potrafić odnaleźć nisze, które można zagospodarować, co następnie znajduje uznanie u słuchaczy – podkreśla.
Senator Jarosław Rusiecki pogratulował przedstawicielom naszej rozgłośni tak pięknego jubileuszu.
– Dziękuję za trud pracy dziennikarskiej, który nie jest łatwy. Życzę, aby rozgłośnia się rozwijała, tak jak dotychczas. Przykładem tego rozwoju jest Centrum Edukacji Medialnej – zauważa.
Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz zwraca uwagę na fakt, że współpraca z naszą rozgłośnią jest modelowa.
– Odnoszę to do wszystkich aspektów. Dziennikarze Radia Kielce wyszukują informacje, dociekają. Mamy olbrzymie zaufanie do siebie. To także olbrzymi profesjonalizm redaktorów – dodaje.
Ordynariusz diecezji kieleckiej bp Jan Piotrowski także pogratulował Radiu Kielce 70 lat nieprzerwanego istnienia. Zauważa także, że każdy jubileusz jest czasem nie tylko oceny, ale również satysfakcji z tego, co się do tej pory dokonało.
– Dostrzegamy to piękne narzędzie przekazu informacji, dóbr kulturowych i tego, co dotyczy ludzkiego życia. Kościół zauważa, że środki publicznego przekazu mają służyć obywatelom. Wszyscy chcielibyśmy iść ku temu, co dobre i co daje ludziom satysfakcję. Dlatego tak szczególna odpowiedzialność i rola spoczywają m.in. na radiu oraz telewizji. Życzyłbym sobie i wszystkim słuchaczom i czytelnikom, aby informacje, które otrzymujemy były obiektywną prawdą. Tylko to buduje człowieka w prawidłowy sposób – mówi.
Przewodniczący rady miasta Jarosław Karyś zauważa, że Radio Kielce może pochwalić się pokaźnym dorobkiem, tradycją, a także możliwościami reprezentowania regionu świętokrzyskiego i Kielc w kraju.
– Polskie Radio Kielce to jedna z najlepszych rozgłośni w Polsce. Cieszymy się z tego wyjątkowego jubileuszu i oczekujemy na co najmniej drugie tyle. Radio Kielce ma swój charakter. Mimo trudności jakie pojawiają się na rynku medialnym radzi sobie doskonale. To pokazuje, że media państwowe mogą się rozwijać i konkurować z prywatnymi mediami, a Radio Kielce jest tego najlepszym przykładem – stwierdza.
Danuta Żbikowska, prezes Stowarzyszenia Rodzin i Sympatyków 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów w Kielcach zaznacza, że bardzo dobrze układa jej się współpraca z naszą rozgłośnią.
– Najściślejsza współpraca jest od 13 lat, od kiedy rozpoczęła się moja działalność w stowarzyszeniu. Pierwsze, które mnie wspierało to Radio Kielce – podkreśla.
Podpułkownik Sławomir Machniewicz, zastępca dowódcy 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej zauważa, że Radio Kielce aktywnie wspiera rozwój brygady. – Redaktorzy są obecni na wszystkich ważnych dla nas wydarzeniach. Relacjonują powołania, szkolenia i przysięgi – podkreśla.
Ojciec Marian Puchała, superior klasztoru na Świętym Krzyżu także zwraca uwagę, że Radio Kielce może poszczycić się długą i wyjątkową historią.
– Od wielu lat współpracujemy z Radiem Kielce. Reporterzy rozgłośni często nas odwiedzają. Cieszymy się, że dzięki temu szereg informacji dotyczących sanktuarium jest przybliżanych mieszkańcom regionu i nie tylko. Ten jubileusz jest czymś wyjątkowym, a społeczna misja Radia Kielce jest potrzebna. Zwłaszcza pod względem docierania do prawdziwych informacji – dodaje.
Prezes Wodociągów Kieleckich, Henryk Milcarz, wspomina, że Radio Kielce zawsze odgrywało znaczącą rolę w informowaniu przede wszystkim mieszkańców regionu świętokrzyskiego o tym, co ważne.
– Z Radiem Kielce jestem związany od wielu lat. Prawie tak długo, jak sama rozgłośnia funkcjonuje. Jako polityk tak w przeszłości, jak i teraz, miałem wiele okazji zabierania głos na jego antenie – dodaje.
Zbigniew Duda, dyrektor Elektrociepłowni Kielce podkreśla, że jest stałym słuchaczem Radia Kielce. – Jest to radio, które darzę zaufaniem i cieszę się, że mogę go słuchać w różnych częściach województwa, a nawet poza nim – dodaje.
Przewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego Andrzej Pruś uważa, że Radio Kielce można określić mianem jednej z najważniejszych rozgłośni regionalnych Polskiego Radia. – O ile się nie mylę, to Radio Kielce, obok katowickiej rozgłośni ma jeden z największych zasięgów docierając codziennie do dziesiątek tysięcy słuchaczy. Z kolei sam wiek, 70 lat rozgłośni świadczy o jego dorobku i znaczeniu – mówi.
Na jubileuszowej gali Radia Kielce nie zabrakło przede wszystkim słuchaczy. Koncert w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach obejrzał m.in. Zbigniew Madetko wraz ze swoją żoną.
– Trzeba przyznać, że nieźle gracie, a poza tym duże znaczenie mają dla nas wiadomości z Kielc i regionu. Zazwyczaj słuchamy ogólnopolskich stacji. Jednak jeśli chodzi o nasz region, to właśnie Radio Kielce jest na pierwszym miejscu jako źródło informacji – komentuje słuchacz.
– Radio Kielce ma wiele ciekawych audycji tematycznych. Nie brakuje interesujących mnie treści, jak na przykład słuchowiska obyczajowe – dodaje żona pana Zbigniewa.
Przypominamy, że osoby, które nie mogły wziąć udziału w dzisiejszym spotkaniu, mogą przyjechać 28 października na Święty Krzyż, gdzie odbędzie się kolejny koncert. Wystąpi Jerzy Zelnik, znakomity polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny.