Pandemia pogłębiła problemy psychiczne u uczniów. Młodzi ludzie cierpią na pogorszenie nastroju, depresje, a dodatkowo nasila się zjawisko hejtu w Internecie. Jak pomagać dzieciom – o tym dyskutowali dziś specjaliści podczas konferencji poświęconej zaburzeniom psychicznym, która odbyła się w Starostwie Powiatowym w Kielcach.
Stefan Bąk, członek zarządu powiatu oraz przewodniczący zespołu koordynującego realizację Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego mówi, że młodzi ludzie często nie mówią wprost o swoich problemach.
– Ciężko rozpoznać tego typu zagrożenia, więc chcemy uczulić psychologów i pedagogów pracujących z dziećmi i młodzieżą na to, że takie problemy mogą występować. Młodzież oczekuje szybkiej pomocy. Jeżeli jej nie otrzyma, problem narasta i może zakończyć się nawet śmiercią – tłumaczy Stefan Bąk.
Łukasz Niewczas, zastępca dyrektora Świętokrzyskiego Centrum Profilaktyki i Edukacji w Kielcach mówi, że na tego typu konferencjach korzystają zarówno pedagodzy i psycholodzy szkolni, jak i uczniowie, do których pośrednio trafia zdobyta tu wiedza. On sam prowadził prelekcję na temat przeciwdziałania hejtowi w Internecie i w życiu realnym.
– Fajnie, kiedy młodzi ludzie edukują się na temat odróżniania treści. Które mogą być bolesne i trudne dla innych, a które są neutralne lub coś wnoszą? Podobnie jest w przypadku osób dorosłych, które mogą poszerzyć swoją wiedzę na temat tego, jak reagować w sytuacji kiedy mowa nienawiści się pojawi – tłumaczy Łukasz Niewczas.
Uczestnicy konferencji mogli również posłuchać wykładów na temat między innymi trudnych zachowań uczniów, którzy w ten sposób sygnalizują problemy oraz o tym, jak radzić sobie ze stresem i przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu.