W podróż od średniowiecza do współczesności zabrali publiczność artyści, którzy wystąpili w czwartek (13 października) w Bazylice Kolegiackiej w Wiślicy. W murach świątyni odbył się koncert „Bądź pozdrowiona Gwiazdo Nadziei Mario”. Muzycy zaprezentowali najpiękniejsze pieśni Maryjne, którymi modlono się na przestrzeni dziejów w kościołach.
W koncercie wziął udział m.in. Zespół muzyki dawnej – Rocal Fuza ze Świeradowa Zdroju. To formacja wokalno-instrumentalna, specjalizująca się w wykonywaniu muzyki średniowiecza i renesansu w stylowych strojach z wykorzystaniem kopii epokowych instrumentów.
Ryszard Dembiński, założyciel i kierownik artystyczny zespołu mówił, że ich specyficzna budowa i brzmienie pozwalają na występy zarówno w pomieszczeniach zamkniętych jak i w plenerze.
– Jestem lutnikiem, buduję instrumenty, ale tylko te dawne. Utwory wykonujemy jedynie na podstawie własnych opracowań i na niespotykanych już instrumentach np. na dudach, szałamai, liże korbowej, rebecu, violi da gamba czy na fletach prostych – wymienia.
Grupa zaprezentowała 8 utworów europejskich w tym np. Maria en mitissima czy Salve sancta parens – XV-wieczne anonimowe kompozycje.
Utalentowana sopranistka, Maria Babicz, zaproponowała kolejną ucztę duchową. Publiczność wysłuchała m.in. gregoriańskiego Salve Regina oraz Ave Maria kompozytorów współczesnych, Williama Gomeza, Michała Lorenca, Wybrzmiał także Magnificat – Frisina.
W rozmowie z Radiem Kielce powiedziała, że warto popularyzować taką muzykę, zwłaszcza mniej znaną, w wiekowych świątyniach.
– Takie wnętrza zawsze sprzyjają muzyce, i słuchaniu, i wykonywaniu. Dźwięk pięknie się niesie i można się skupić na tym, o czym się śpiewa – dodała.
– Kto śpiewa podwójnie się modli, kto zaś słucha tych, którzy się modlą śpiewem, wtedy może adorować Jezusa, Maryję i jej głos zawarty w tych pieśniach – mówił ks. Andrzej Waligórski, proboszcz parafii. – Niech to będzie nasza modlitwa, w której wszyscy weźmiemy udział wsłuchując się i adorując – dodał.
W koncercie wziął udział także występujący na scenach międzynarodowych męski Chór „Hasło” z Krakowa pod batutą dyrygent Teresy Majki-Pacanek.
Była to już trzecia odsłona koncertu z cyklu „Ave Stella Spes Maria”
Koncert zakończył się modlitwą różańcową w formie filmu.
Patronat honorowy nad koncertem objęli: Stowarzyszenie Polskich Artystów i Muzyków w Warszawie oraz prof. Jan Jazownik, prorektor Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.
Po koncercie odbyło się ostatnie w tym roku nabożeństwo fatimskie wraz z procesją światła wokół Rynku w Wiślicy.