Mszą Świętą w kościele Świętego Krzyża w Kielcach rozpoczęły się uroczystości z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski, święta osób niewidomych i słabowidzących.
Ideą jest zwrócenie uwagi na potrzeby osób mających problemy ze wzrokiem. Organizatorzy spotkań zwracają uwagę, że osoby z dysfunkcją wzroku mają takie samo prawo do godnego życia, jak ludzie w pełni zdrowi. Rafał Zakrzewski, prezes koła Polskiego Związku Niewidomych w Kielcach przypomniał, że codziennie osoby z dysfunkcją wzroku mogą się integrować m.in. w siedzibie organizacji przy ulicy Bukowej 10 w Kielcach.
– Ludzie podczas pandemii bali się wychodzić z domu. Dlatego staramy się teraz, by członkowie naszego koła znowu zaczęli do nas przychodzić. Organizujemy dla nich dwie, a nawet trzy imprezy w tygodniu i zauważamy, że powoli do koła powracają nasi członkowie – dodał Rafał Zakrzewski.
W kieleckim kole PZN prowadzone są także warsztaty z rękodzieła artystycznego i kulinarne.
Jak podkreślił ksiądz biskup Jan Piotrowski, ordynariusz diecezji kieleckiej, niepełnosprawność nie dyskwalifikuje osoby jako człowieka.
– Szczególnie te osoby potrzebują zrozumienia i różnorakiej pomocy. Myślę, że Polski Związek Niewidomych koło Kielce może poszczycić się taką opieką i zrozumieniem tych wszystkich wyzwań, które stają przed ludźmi cierpiącymi na dysfunkcje wzrokowe – dodał ksiądz biskup.
Polski Związek Niewidomych to jedna z najstarszych organizacji pozarządowych w naszym kraju wspierająca osoby z niepełnosprawnościami wzroku – przypomniał senator Krzysztof Słoń z Prawa i Sprawiedliwości.
– Bardzo dobrze, że te osoby potrafią działać w takich organizacjach. Potrafią też oferować różnego rodzaju pomoc i wsparcie, wykorzystując obecnie bardzo dostępne środki finansowe, jak również możliwości organizacyjne – dodał.
– Obserwując rzeczywistość także z racji sprawowanych funkcji i urzędów, widzę że sytuacja osób słabowidzących i niewidomych zmienia się na korzyść – ocenił Andrzej Pruś, przewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego. – Dzisiaj nastawienie szeroko pojętych władz publicznych, i tych państwowych i samorządowych, jest w tym zakresie bardzo szczególne. Chodzi m.in. o współpracę z organizacjami pozarządowymi, które te osoby reprezentują, ale także z nimi indywidualnie – dodał.
Po mszy świętej dalsze uroczystości Międzynarodowego Dnia Białej Laski przeniosły się do Polmo SHL w Kielcach.