W Małogoszczu zainaugurowany został tegoroczny projekt Stowarzyszenia Animacji Kultury i Sportu „Anima Pro Activ” pod hasłem „Włącz aktywność”. W poniedziałek uczniowie Szkoły Podstawowej im. 24 Lutego 1863 roku mieli okazję spotkać się m.in. z Dawidem Tomalą, polskim lekkoatletą, chodziarzem, mistrzem olimpijskim z Tokio w chodzie na 50 km.
– Bardzo lubię takie projekty, w których współpracujemy z dziećmi i młodzieżą. Sam kształciłem się w tym kierunku. Na pewno wpływ na to mieli rodzice, którzy także są nauczycielami. Jest to dla mnie bardzo naturalne. Cieszę się, że dziś mogłem spotkać się w Małogoszczu z uczniami. Zdaję sobie sprawę, że gdyby nie to „złoto” w Tokio nie miałbym takiej możliwości. – powiedział w rozmowie z Radiem Kielce Dawid Tomala.
Młodzież mogła również spotkać się z byłym, znakomitym siatkarzem, wielokrotnym reprezentantem Polski, mistrzem świata juniorów z Bahrajnu i MVP tych mistrzostw, a obecnie trenerem mentalnym Marcinem Prusem oraz z reprezentantką Polski w siatkówce plażowej, srebrną i brązową medalistką mistrzostw Polski oraz medalistką turnieju World Tour Martyną Kłodą.
Gościem honorowym była wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka, która objęła patronat honorowy nad wydarzeniem, a samo Ministerstwo Sportu i Turystyki od początku wspiera inicjatywę Stowarzyszenia.
– W ramach projektu „Włącz aktywność” odwiedzimy dziesięć miast w Polsce. Będą to przede wszystkim spotkania ze znakomitymi polskimi sportowcami, którzy będą namawiać do aktywności fizycznej, a także informować jak zdrowo się odżywiać. Dziś Dawid Tomala pokazał młodzieży jak poprawnie się ruszać i zwracał uwagę, że aktywność jest bardzo pomocna w odnoszeniu sukcesów – powiedziała wiceminister Anna Krupka.
Uczniowie mogli również wziąć aktywny udział w rozgrzewce prowadzonej przez Dawida Tomalę, wysłuchać rad dietetycznych Martyny Kłody, a także uczestniczyć w treningu mentalnym prowadzonym przez Marcina Prusa w myśl zasady „Nie musisz być wielki, aby zacząć, ale musisz zacząć, aby być wielkim”.
Nie zabrakło wspólnych zdjęć, autografów, jak również pamiątek z ostatniej olimpiady w Tokio. Uczestnicy mogli dotknąć złotego medalu olimpijskiego i innych pamiątek mistrza.
W 2022 roku projekt „Włącz Aktywność” został rozszerzony, a do współpracy zaproszono aż 10 miast. Już we wtorek (18 października) o godzinie 10.00 spotkanie odbędzie się w Szkole Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Chmielniku, a później na trasie są Myślenice, Wisła, Cieszyn, Bełchatów, Sulejówek, Ustroń, Mysłowice oraz Nowy Targ.
Mistrzowie popularnych i oryginalnych dyscyplin sportowych starają się „Włączać Aktywność” w kolejnych regionach naszego kraju. Pierwsze edycje oferowały siatkówkę. W 2017 roku zrealizowana została debiutancka edycja z Małgorzatą Glinką, w 2018 gościem specjalnym była Dorota Świeniewicz, obie reprezentantki Polski, obie mistrzynie Europy. W roku 2019 przyszedł czas na koszykówkę, główną gwiazdą był Cezary Trybański – pierwszy Polak grający w lidze NBA. Edycja 2020 i 2021 to spotkania ze Sławomirem Szmalem, najlepszym piłkarzem ręcznym świata w 2009 roku, a także z brązowym medalistą Igrzysk Paraolimpijskich w koreańskim Pjongczang w 2018 roku w narciarstwie alpejskim Igorem Sikorskim.