Rozpoczęła się rewitalizacja zabytkowego ratusza w Staszowie.
– To długo wyczekiwana inwestycja, dzięki której obiekt będzie tętnił życiem. Parter obiektu zostanie otwarty na cztery strony świata, niczym krakowskie Sukiennice – powiedział burmistrz Staszowa Leszek Kopeć.
W wyniku przebudowy wnętrz powstaną możliwości do organizowania różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych np. wystaw, spotkań oraz prelekcji. Swoją siedzibę znajdzie tam również kino studyjne, które powstanie na pietrze.
– Oprócz tego nowe pomieszczenia posłużą do eksponowania kolekcji Muzeum Ziemi Staszowskiej. W obiekcie będzie też sala konferencyjna. Ratusz po rewitalizacji będzie również służył jako miejsce spotkań Młodzieżowej Rady Miasta oraz innych stowarzyszeń lokalnych. Tak jak do tej pory będzie tam funkcjonować restauracja oraz Centrum Informacji Turystycznej – dodał burmistrz Leszek Kopeć.
W pierwszej kolejności w ratuszu wymienione zostaną wszystkie instalacje, następnie podłogi, drzwi i okna. Odnowiona zostanie także elewacja.
Najwięcej zmian wprowadzonych zostanie na piętrze obiektu, które dotychczas nie było udostępniane, ponieważ traktowano je jako pomieszczenia magazynowe.
Dotychczas obok niewielkiej sali wystawowej w ratuszu mieściła się restauracja i centrum informacji turystycznej.
Rewitalizacją ratusza w Staszowie zajmuje się firma Renewalt Alt z Daleszyc, która wygrała przetarg. Prace potrwają do listopada przyszłego roku. Pieniądze na ten cel pochodzą z Polskiego Ładu, to kwota prawie 9 mln zł.
Staszowski ratusz, zwany kramnicami, został wybudowany w 1738 r. przez księcia Augusta Aleksandra Czartoryskiego, ówczesnego właściciela miasta. Do II wojny światowej budynek spełniał tylko funkcje usługowo-handlowe. Obecnie mieści się w nim biblioteka miejska i restauracja.
Ratusz znajduje się pośrodku rynku, w centrum starego miasta o układzie szachownicowym. Wybudowany został w stylu klasycystycznym. Jest murowany, parterowy i przykryty wysokim czterospadowym dachem. Budynek jest symetryczny, postawiony na planie prostokąta i usytuowany na osi północ-południe. Część środkową wschodniej i zachodniej elewacji zdobią arkadowe podcienia.
W 1861 r. dodano przybudówkę i obniżono wieżę ratusza znajdującą się pośrodku dachu. W latach 80. XX w. przeprowadzono remont budynku, którego połowę przeznaczono na punkt gastronomiczny. W 1986 r. na wieży ratusza zamontowany został nowy zegar. W drugiej połowie budynku zlokalizowano bibliotekę publiczną, która działała tam do 2019 r. Hol biblioteki, biegnący środkiem ratusza, wykorzystywany jest jako galeria sztuki Staszowskiego Domu Kultury.
źródło: wikipedia.pl