Stare atlasy wydane w Niemczech i Francji, ale także mapy Polski oraz regionu i powiatu opatowskiego, pochodzące sprzed I wojny światowej, zgromadzone zostały w gabinecie kartografa Domu Muzealnego w Opatowie. Jednym z najcenniejszych eksponatów jest mapa miejsc złotonośnych, pochodząca z Republiki Południowej Afryki.
Jak informuje przewodnik Andrzej Żychowski, kartograficzne ciekawostki można już oglądać, gabinet jest gotowy do odwiedzania. Niektóre eksponaty wzbudzają dużą ciekawość, np. największa mapa Polski, o wymiarach 1,6 m na 1,7 m, w skali 1:600 000. Wypatrzeć można na niej nawet najmniejsze wsie.
– To mapa z 1929 roku, wydawnictwa Romera, uważanego za ojca współczesnej polskiej kartografii. A mamy niewiele map pokazujących tamten okres. U nas można zobaczyć oryginalny obiekt – mówi muzealnik.
Obejrzeć można także atlasy, m.in. z powojennych Niemiec. Wynika z nich, że nasi zachodni sąsiedzi w latach 50. nie pogodzili się z nowymi granicami Polski. W atlasie, wydanym w 1957 roku, wschodnia granica Niemiec została zaznaczona tak, jak przed wojną. Wytłuszczona granica sięga niemal Poznania. Z kolei wschodnia granica Polski pokazana została prawidłowo, według obowiązujących ówcześnie ustaleń.
W gabinecie kartograficznym jest też powojenna mapa powiatu opatowskiego, z własnym Bornholmem. To żartobliwe określenie muzealników odnosi się do Wólki Tarłowskiej. Do tej miejscowości można było się dostać, tylko przejeżdżając kilka kilometrów przez ówczesny powiat iłżecki. Po trzech latach „opatowski Bornholm” stał się ostatecznie częścią sąsiedniego powiatu.
Z kolei mapa z 1919 roku, przysłana przez geologów z Republiki Południowej Afryki, pokazuje lokalizację terenów złotonośnych. Turyści bardzo chętnie fotografują ją na przyszłość, gdyby zdarzyło im się pojechać do RPA.
Ponadto w zbiorach są np. mapy angielskiego wydawnictwa Ordnance Survey, które od 200 lat zajmuje się produkcją map turystycznych i przewodników. Gabinet kartografa oficjalnie zostanie otwarty w przyszłym miesiącu, a 13 listopada, Dom Muzealny otrzyma imię rodziny Bukowieckich.