Działacze Prawa i Sprawiedliwości upamiętnili męczeńską śmierć kapelana Solidarności, błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. W 38. rocznicę tragicznych zdarzeń, przed pomnikiem męczennika znajdującym się w pobliżu bazyliki katedralnej w Kielcach, złożono kwiaty.
Lider kieleckiego okręgu Prawa i Sprawiedliwości, poseł Krzysztof Lipiec podkreśla, że pamięć o życiu i dokonaniach błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki jest wciąż mocna.
– To on torował nam drogę do wolności. Podążając przy tym śladami swoich wielkich poprzedników, m.in. ks. bp. Czesława Kaczmarka, który za swoją niezłomną postawę został uwięziony – mówi.
– To bardzo dobrze, że Sejm, w 2018 roku, 19 października, czyli dzień śmierci ks. Jerzego Popiełuszki, ustanowił Narodowym Dniem Pamięci Duchownych Niezłomnych. Kapłani zawsze na przestrzeni dziejów opowiadali po stronie wolnej, niepodległej Polski. Dzisiaj jesteśmy im winni nie tylko wdzięczność i pamięć, ale też cześć – dodaje parlamentarzysta.
Z kolei poseł Marek Kwitek zwrócił uwagę, że wspominany dziś męczennik był wzorem cnót. – Walczył o godność człowieka. Poniósł męczeńską śmierć za walkę o wolną Polskę. Jest to dla nas wzór obrońcy wiary i osoby służącej ojczyźnie. Tamten system był ustrojem zbrodniczym, który usuwał ludzi niezgadzających się z nim, a przede wszystkim walczących o to, by Polska była wolnym krajem. Jego dewiza: „zło dobrem zwyciężaj” jest nadal aktualna. Jednak walka w tym przypadku nie polega na fizycznej konfrontacji, a postawie i docieraniu do innych ludzi – mówił poseł.
Wojewoda świętokrzyski, Zbigniew Koniusz wskazuje, że ks. Jerzy Popiełuszko cechował się bezkompromisowością w piętnowaniu zła. – Ponadto stał się ikoną walki z totalitarnym systemem. Skoro system decydował się na fizyczne eliminowanie swoich przeciwników, to znaczy, że brakło jakichkolwiek argumentów. Ich zawsze było mało, ale odebranie komuś życia w tak okrutny sposób było dopełnieniem „czary goryczy”. Jej przelanie się nastąpiło podczas późniejszych protestów. Dziękuję ks. Jerzemu, że zapalił w wielu ludziach do tego by uwierzyć w swoją siłę, prawdę i własną narrację świata, a nie to co przekazywał reżim komunistyczny – zauważa.
W opinii senatora Krzysztofa Słonia, wzgórze katedralne w Kielcach jest niezwykłym miejscem, w którym upamiętniono dwie ważne postacie, które chwalebnie zapisały się na kartach historii walką o wolność Polski.
– Ks. bp. Czesława Kaczmarka, męczonego przez komunistów, a także ks. Jerzego Popiełuszkę zamordowanego przez komunistów. Dziś też w sposób szczególny uświadamiamy sobie jak tysiące zamordowanych polskich kapłanów przyczyniło się do tego, że dziś możemy żyć w wolnej ojczyźnie – stwierdza.
Przewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego Andrzej Pruś jest zdania, że ks. Jerzy Popiełuszko był postacią wybitną nie tylko dla kościoła.
– Dzisiaj to autorytet, na którym nie tylko przedstawiciele władzy publicznej powinni się opierać, czyli mówieniu prawdy, bez względu na to jaka ona jest. To też doskonały wzór dla młodzieży, która takie wzorce musi posiadać. Wspominanie takich postaci, jak ks. Jerzy Popiełuszko szczególnie w rocznicę jego męczeńskiej śmierci jest ważne. Zwłaszcza dla młodego pokolenia, któremu trzeba przypominać o tych autorytetach tak bardzo poszukiwanych współcześnie przez młodych ludzi – ocenia.
Przewodniczący rady miasta, Jarosław Karyś, zaznacza, że obchodzona dziś rocznica jest jednym z najważniejszych momentów nowoczesnej historii Polski.
– To rocznica, o której nie możemy zapominać, co się wtedy działo, jak wyglądała Polska, jak Solidarność walczyła o naszą wolność. Wielki udział w tym miał bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Był to wybitny człowiek, kapelan Solidarności, który został w sposób zdradziecki i brutalny zamordowany przez służby bezpieczeństwa Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Powinniśmy o tym pamiętać zwłaszcza, że dziś pojawiają się osoby, które starają się przeinaczyć historię, przedstawiając ten okres dziejów w innym świetle – mówi.
Kwiaty przed pomnikiem ks. Jerzego złożył również starosta kielecki, Mirosław Gębski. Przypomniał, że 19 października to nie tylko liturgiczne wspomnienie bł. ks. Jerzego Popiełuszki, to także Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych.
– Nie możemy zapominać o takich postaciach, jak ks. Sylwester Zych, Stanisław Suchowolec czy Stefan Niedzielak i wielu innych kapłanach, którzy walczyli z reżimem komunistycznym w latach 40. i 50, aż do lat 90. XX w. Symboliczną postać jest tu ks. Jerzy Popiełuszko. Głosił on hasło: „zło dobrem zwyciężaj”. Była to wybitna osoba, o której pamięć jest żywa do dnia dzisiejszego. Postać ta powinna być wzorem nie tylko dla księży, ale dla wszystkich Polaków – podkreśla.
W województwie świętokrzyskim kult ks. Jerzego Popiełuszki rozwija się w Sanktuarium Maryjnym w Kałkowie-Godowie. W istniejącej tam Golgocie Martyrologii Narodu Polskiego przechowywany jest jego samochód. Auto przekazał w latach 80. ubiegłego wieku nieżyjący już ks. Kazimierz Jancarz, duszpasterz środowisk opozycyjnych w PRL i przyjaciel ks. Popiełuszki.
O godz. 18.00, w kieleckiej bazylice katedralnej odbędzie się msza święta w intencji Polski oraz rychłej kanonizacji błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Nabożeństwo poprowadzi biskup Andrzej Kaleta.