38 procent zatrudnionych Polaków aktywnie poszukuje nowego pracodawcy, a 57 proc. osób szukających nowej pracy motywuje to niskimi zarobkami – wynika z czwartkowej informacji serwisu Pracuj.pl, poświęconej badaniu „Praca w czasach zmian”.
Zgodnie z wynikami przeprowadzonej we wrześniu br. ankiety 8 na 10 badanych jest otwartych na nowe oferty zatrudnienia. Spośród osób poszukujących nowej pracy 57 proc. motywuje to niskimi zarobkami, a 30 proc. uważa, że nie ma możliwości rozwoju/awansu w obecnej firmie. Natomiast 27 proc. osób wskazało, że czują się niedocenione. Jednocześnie 21 proc. pytanych chce zmienić zawód lub branżę, a 18 proc. zwraca uwagę na złą atmosferę pracy w obecnej firmie.
Zauważono, że czynnikiem o rosnącym znaczeniu, na który powołują się poszukujący pracy, jest chęć wykonywania obowiązków w modelu zdalnym.
– Jeszcze w marcu 2022 roku na ten aspekt zwracało uwagę tylko 9 proc. respondentów z tej grupy. Obecnie jest to już 14 proc. badanych – zaznaczono.
Według Pracuj.pl obecna skala rekrutacji utrzymuje się na wysokim poziomie, który jeszcze kilka lat temu byłby trudny do przewidzenia. Jak poinformowano, w III kwartale br. w serwisie zamieszczono 269 tysięcy ofert pracy, podczas gdy w tym samym okresie zeszłego roku było 264 tys. ofert, a w III kw. 2020 r. – 153 tys. ofert.
– Minione trzy miesiące potwierdzają, że skala rekrutacji w Polsce ustabilizowała się (…). Pracodawcy poszukiwali o 2 proc. więcej pracowników, niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Jednocześnie nastąpił wzrost o 76 proc. w stosunku do III kwartału 2020 roku, w którym pracodawcy odmrażali rekrutacje po pierwszej fali pandemii COVID-19 – wskazano.
Zgodnie z informacją podobnie jak na koniec I kwartału 2022 roku, jedna trzecia pracujących Polaków uczestniczących w badaniu Pracuj.pl deklarowała zmianę pracy w ciągu ostatnich dwóch lat. Co piąty z nich zrobił to natomiast w ciągu ostatniego roku.
Zaznaczono, że na częstotliwość zmiany pracy wpływa wiek respondentów. Zdecydowanie najczęściej robią to najmłodsi uczestnicy rynku pracy. Zgodnie z danymi serwisu pracodawcę w ciągu 12 miesięcy od badania zmieniło 58 proc. badanych z Generacji Z (18-24 lata). Dla porównania, na podobny krok w trakcie 12 minionych miesięcy zdecydowało się 23 proc. osób z Generacji Y (25-34 lata), 14 proc. z grupy wiekowej 35-44 oraz 9 proc. powyżej 45. roku życia. Odwrotna tendencja dotyczy osób pracujących powyżej 10 lat w obecnym miejscu. Do tej grupy należy tylko 5 proc. badanych z Generacji Y, 29 proc. w wieku 34-44 lat oraz 49 proc. najstarszych uczestników rynku pracy (45+).
Badanie „Praca w czasach zmian” zostało przeprowadzone we wrześniu 2022 roku przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie serwisu Pracuj.pl. Pomiar wykonany metodą CAWI przeprowadzono na próbie 2110 Polaków, reprezentatywnej dla populacji osób czynnych zawodowo w wieku 18-65 pod względem płci, wieku oraz wielkości miejscowości zamieszkania.