Skomplikowany zabieg, polegający na uzupełnieniu znacznego ubytku kości czaszki wykonali lekarze na oddziale neurochirurgii Szpitala Specjalistycznego im. Ducha Świętego w Sandomierzu. Ubytek dotyczył całej półkuli mózgu i był konsekwencją udaru i jego leczenia.
Zabieg polegał na wszczepieniu w miejscu ubytku tytanowej płytki. Operowaną pacjentką była Katarzyna Masternak z Wielkopolski. Dziś przyjechała na kontrolę do szpitala w Sandomierzu, wraz z mężem Przemysławem. Kobieta, weszła na spotkanie z mediami o własnych siłach, opierając się na ramieniu małżonka. On też wypowiadał się w imieniu pacjentki, ponieważ na razie, pani Katarzyna wymawia tylko pojedyncze słowa. Operację przeszła w maju.
Przemysław Masternak podkreślił, że już po tygodniu od zabiegu, żonie poprawiła się pamięć i od tamtej pory jest coraz lepiej. – Poprawia się mowa oraz chodzenie, powoli rezygnujemy z wózka – stwierdził. Mąż pacjentki dodał, że najpierw szukali lekarza, który podejmie się operacji w okolicach miejsca zamieszkania, ale albo zbywano ich terminami, albo mówiono wprost, że ubytek jest na tyle rozległy, że jest obawa komplikacji. W ten sposób, trafili do szpitala w Sandomierzu, gdzie wykonania operacji podjął się dr Arkadiusz Podkowiński.
Lekarz poinformował, że takie zabiegi wykonywane są rzadko, wykorzystano do niego nowoczesną metodę. Ubytek został uzupełniony płytką tytanową, która powstała na podstawie tomografii komputerowej pacjentki. Powstał model, niemal idealnie dopasowany do pacjenta – dodał dr Arkadiusz Podkowiński. Wypracowanie samego modelu i tytanowej płytki odbywało się w jednej z poznańskich firm.
Małżeństwo z Wielkopolski jest bardzo zadowolone przede wszystkim z sukcesu operacji, ale również z atmosfery i opieki w sandomierskim szpitalu.
Marek Kos, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Sandomierzu stwierdził, że cieszy go ten sukces, przede wszystkim dlatego, że jest to kolejny dowód, iż sandomierska lecznica jest w stanie pomagać ludziom także w bardzo trudnych przypadkach.
Starosta sandomierski Marcin Piwnik powiedział, że mając na uwadze rozwój neurochirurgii, powiat w przyszłym roku wesprze finansowo zakup niezbędnego sprzętu medycznego. Wkrótce zaproponowana zostanie konkretna kwota, która znajdzie się w budżecie na 2023 rok. Rocznie sandomierska neurochirurgia wykonuje około 900 zabiegów.