Grażyna Milarska i Bożena Ewa Wódz zostały laureatkami tegorocznej Nagrody Miasta Sandomierza Bonum Publicum im. Aleksandra Patkowskiego. Uroczystość wręczenia odbyła się w sobotę (22 października) w Muzeum Zamkowym.
Nagrody przyznawane są w dwóch kategoriach. Pierwsza dotyczy dokonań w zakresie kultury, utrwalania tradycji, pamięci historycznej, turystyki, ekologii, dobroczynności i wszelkich form aktywności społecznej. Kapituła pod przewodnictwem prof. Stanisława Adamczaka doceniła Grażynę Milarską przede wszystkim za jej zaangażowanie w organizowanie wyjątkowych inscenizacji. Są to Żywe Obrazy Historii, które wzbogacają od kilku lat odpust bł. Wincentego Kadłubka – patrona miasta i diecezji sandomierskiej. Żywe obrazy odwołują się do bogatej historii Sandomierza. Laureatka od kilku lat jest także sandomierską koordynatorką ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie.
Grażyna Milarska powiedziała, że Bonum Publicum jest najważniejszą nagrodą w jej życiu, ponieważ nieustannie stara się propagować idee patrona tej nagrody, Aleksandra Patkowskiego, twórcy polskiego regionalizmu.
– Dostałam nagrodę za coś, co robię z miłością, angażuję w to całą siebie, całą moją przestrzeń, nie oczekiwałam wyróżnień, ale jestem mile zaskoczona – stwierdziła laureatka.
W imieniu Bożeny Ewy Wódz, która jest kustoszem Muzeum Zamkowego w Sandomierzu, nagrodę odebrali przedstawiciele tej placówki: Kinga Kędziora- Palińska i Marcin Kapka. Nagrodę przyznano za publikacje książkowe dotyczące Sandomierza. Bożena Ewa Wóz napisała monografię Zamku Królewskiego w Sandomierzu. Publikacja jest bardzo szczegółowa, zawiera wiele niepublikowanych dotąd faktów. To kompendium wiedzy przydatnej do badań naukowych w kontekście historii Sandomierza, historii zabytków tej części kraju oraz zamków i twierdz w Polsce.
Burmistrz Sandomierza Marcin Marzec powiedział, że nagroda Bonum Publicum podkreśla wyjątkowość miasta, zawierającą się w bogactwie historycznym, kulturalnym i dziejowym, a dzisiaj w dobie unifikacji i globalizacji regionalizm ma głęboki sens. Podziękował laureatom za ich zaangażowanie i społeczną pracę, bo z ich dorobku będą mogły korzystać kolejne pokolenia.
W uroczystości uczestniczył poseł PiS Marek Kwitek, który powiedział, że przyznawanie nagród Bonum Publicum jest bardzo ważne dla miasta i jego mieszkańców. Dodał, że patron nagrody – Aleksander Patkowski to nie tylko symbol, ale i znakomity przykład, do którego należy dorównywać.
– Wyróżnienie osób, które nad tym pracują i mają zasługi dla naszego miasta jest niezwykle cenne – dodał parlamentarzysta.
Uroczystość była połączona z wręczeniem tytułu: Honorowy Obywatel Miasta Sandomierza, przyznawanego przez radę miasta. Otrzymał go Krzysztof Burek, wiceprezes Towarzystwa Naukowego Sandomierskiego – za publikacje i zaangażowanie w propagowanie wiedzy o Sandomierzu, jego historii, ludziach i wyjątkowych miejscach. Krzysztof Burek podkreślił, że jest szczęśliwy z powodu tego wyróżnienia. Dodał, że kocha swoje rodzinne miasto za to, że ma w sobie tyle niezwykłych treści religijnych, kulturowych i dziejowych, a także za to, że nie tylko tu się urodził, ale tu stał się sobą.
Pośmiertnie tytuły Honorowych Obywateli Miasta Sandomierza trafiły do: posła Stanisława Krawczyńskiego – sandomierzanina oraz do ks. dr. Wiesława Wilka – jednego z założycieli Towarzystwa Naukowego Sandomierskiego, autora wielu publikacji.
Podczas uroczystości wystąpiła solistka i skrzypaczka z Ostrowca Julia Tłuczkiewicz.
Nagrody Bonum Publicum przyznawane są od 19 lat.