W Muzeum Diecezjalnym w Sandomierzu zostanie w środę (26 października) otwarta wystawa dotycząca dawnej tradycji pisania listów. Ekspozycja nosi tytuł „Ars epistolandii. Kiedy pisanie listów było Sztuką”. Otwarcie ekspozycji będzie połączone ze spotkaniem kończącym obchody 120–lecia Muzeum Diecezjalnego.
Z tej okazji do Sandomierza, na zaproszenie biskupa Krzysztofa Nitkiewicza przyjadą członkowie Rady Komisji Episkopatu ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego, pod przewodnictwem biskupa Michała Janochy, biskupa pomocniczego archidiecezji warszawskiej.
Tematem spotkania będzie rola muzeów i skarbców kościelnych w kontekście dziedzictwa oraz ewangelizacji przez kulturę. Biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz stwierdził, że diecezja sandomierska pod względem zabytków ma się czym poszczycić, dlatego na pewno trzeba wzmóc częstotliwość prezentacji dorobku Muzeum Diecezjalnego oraz zabytkowych obiektów znajdujących się w kościołach, jak również tych wolnostojących.
– Czasami jesteśmy zbyt bierni w pokazywaniu tych zbiorów, mam nadzieję, że to spotkanie pozwoli ukazać wspaniałość Kościoła Sandomierskiego również pod tym względem – dodał hierarcha.
Wystawa, która będzie otwarta po spotkaniu została przygotowana w oparciu o zbiór dokumentów historycznych, autografów i rękopisów, które znajdują się w zbiorach Biblioteki Diecezjalnej w Sandomierzu. Pochodzą one głównie z kolekcji ks. Jana Wiśniewskiego.
Jak informuje kustosz Muzeum Diecezjalnego dr Urszula Stępień, na wystawie można będzie zobaczyć m.in. listy królewskie np. Zygmunta Augusta, Jana III Sobieskiego, a także list Henryka Sienkiewicza, Deotymy, Elizy Orzeszkowej i Jana Matejki. Przy każdym liście będzie biogram nadawcy. Listom towarzyszyć będą eksponaty związane z ich pisaniem. Organizatorce wystawy udało się zgromadzić bardzo ciekawy zbiór przedmiotów.
Wśród nich jest orle pióro, którym Józef Piłsudski dokonał wpisu w księdze gości tzw. Królewskiej, gęsie pióro – pamiątka wizyty cesarza Franciszka Józefa w Bibliotece Jagiellońskiej, kałamarz grawitacyjny arcybiskupa, metropolity warszawskiego Zygmunta Szczęsnego z XIX wieku, pióro Stanisława Wyspiańskiego zamknięte w szklanej rurce, a także kałamarz – sarkofag księcia Józefa Poniatowskiego, z dekoracją patriotyczną i napisem: Umarł ze sławą dla chwały Ojczyzny. Te eksponaty pochodzą ze zbiorów Dworu w Śmiłowie, z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius, Zamku Królewskiego w Warszawie oraz Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu.
Podczas uroczystości odbędzie się koncert w wykonaniu Nazara Tatsyshyna – tenora, solisty Filharmonii Lwowskiej i Opery Narodowej.
Wystawę można będzie oglądać do września przyszłego roku. Spotkanie w muzeum rozpocznie się o godzinie 15.00.