Przez braki energii na Ukrainie, spowodowane rosyjskimi atakami na infrastrukturę, do Polski może napłynąć nowa fala uchodźców. Na ich przyjęcie szykują się samorządy i służby państwowe. Obecnie, w województwie świętokrzyskim mieszka około 10 tys. Ukraińców, którzy uciekli przed wojną.
Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz uspokaja – każdą falę przyjmiemy.
– Rosja prowadzi regularne działania terrorystyczne w stosunku do niezawisłego Państwa, jakim jest Ukraina. Jeżeli pojawi się fala osób, które chcą uzyskać pomoc, na pewno ją otrzymają – mówi wojewoda.
Zbigniew Koniusz zapewnia, że województwo nadal ma rezerwy miejsc w hotelach i w siedzibach Ochotniczych Strażach Pożarnych.
– Mamy prawie tysiąc miejsc w hotelach na już. Jeżeli chodzi o planowe rozszerzenie o duży wolumen miejsc, to potrzebujemy kilku dni, żeby spisać nowe umowy z właścicielami hoteli – informuje wojewoda.
Jak dodaje Zbigniew Koniusz, nadal utrzymywane są darmowe pobyty dla obywateli Ukrainy. Otwarta jest również służba zdrowia, szkolnictwo i rynek pracy. Wojewoda jest pewien, że jeżeli ktoś usilnie poszukuje pracy, na pewno ją znajdzie.
– Przecinam również głosy niektórych, którzy mówią, że państwo jest nadopiekuńcze w stosunku do obywateli ukraińskich, do naszych gości. Nie, nie jest nadopiekuńcze. Dajemy to, co możemy, czyli dach nad głową i wyżywienie. Dajemy namiastkę normalności, jaką mieliby u siebie, ale to jest tylko namiastka – mówi wojewoda.
Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego zapewnia, że samorządy są gotowe i na pewno wszyscy, którzy będą potrzebować pomocy, taką pomoc otrzymają.
– Samorząd Województwa Świętokrzyskiego, a konkretnie Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej realizuje projekt, finansowany przez Unię Europejską „Świętokrzyskie dla Ukrainy”. Został on dofinansowany kwotą 22 mln 840 tys. zł i realizowany jest przez pięć samorządów. To Kielce, gdzie jest najwięcej uchodźców, powiaty: kielecki, starachowicki, włoszczowski i skarżyski. Ten projekt jest realizowany do 30 czerwca przyszłego roku – informuje wicemarszałek.
Jak dodaje, w ramach tego projektu uruchomionych zostało wiele punktów wsparcia. Każdy uchodźca, który tam się zgłosi, może liczyć na pomoc specjalistów do spraw integracji uchodźców, którzy opracowują indywidualną ścieżkę działania. Organizują opiekę nad dzieckiem, albo osobą niesamodzielną.
– Przekazaliśmy również dodatkowe pieniądze dla miasta Kielce, aby przygotowywano mieszkania dla uchodźców – mówi Renata Janik.
Wicemarszałek dodaje, że sejmik przeznaczył 500 tys. zł dla uchodźców. Najważniejsze rzeczy, jeżeli chodzi o produkty, to są już zakupione i będę zmagazynowane w banku żywności.
– Będziemy je rozdawać uchodźcom. To podstawowe rzeczy, jak cukier, mąka, olej, makarony, wszystko, co jest niezbędne – zapewnia.
Trwa nabór na bezpłatny kurs języka polskiego dla dorosłych obywateli Ukrainy. Uchodźcy, którzy przekroczyli granice z Polską po 24 lutego 2022 roku mogą uczestniczyć w zajęciach, przeznaczonych dla średnio zaawansowanych. Kurs trwa 120 godzin.