Prawie 5 milionów złotych trafiło do gmin: Mniów i Końskie, a także do parafii św. Piotra i Pawła w Sędziszowie, na termomodernizacje budynków. Inwestycje będą możliwe dzięki unijnemu dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.
Jak mówi marszałek Andrzej Bętkowski, fundusze pochodzą z kończącej się perspektywy finansowej Wspólnoty na lata 2014-2024. – Działania realizowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, skutecznie przyczyniają się do zwiększenia efektywności energetycznej. Sprzyja to ochronie środowiska, także podpisane dziś umowy przyczynią się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń – ocenia.
Największe dofinansowanie, w wysokości ponad 3,6 mln zł uzyskała gmina Mniów, Piotr Wilczak, pieniądze pozwolą na kompleksową termomodernizację szkół podstawowych w Zaborowicach i Grzymałkowie. Wymienione zostaną także źródła ciepła i cała instalacja grzewcza, to przełoży się na duże oszczędności – podkreśla.
Dofinansowanie w wysokości ponad 734 tys. zł otrzymała gmina Końskie, jak mówi burmistrz Krzysztof Obratański, pieniądze pozwolą na dokończenie termomodernizacji kilku budynków, na terenie gminy.
– Ocieplona zostanie ostatnia z dwunastu placówek oświatowych na terenie gminy, czyli Szkoła Podstawowa w Pomykowie. Przy obecnych cenach energii przełoży się to na duże oszczędności dla samorządu. Ponadto dofinansowanie pozwoli na modernizację systemu ogrzewania w budynku filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dziebałotwie, a także w budynku remizy OSP w Sworzycach – dodaje.
W podpisaniu umów wziął udział senator Krzysztof Słoń. W ocenie parlamentarzysty realizacja tego typu projektów jest niezwykle ważnym z punktu widzenia społecznego przedsięwzięciem.
– Po te pieniądze sięgają duże, jak i małe samorządy, a także organizacje pozarządowe, jakimi są również parafie. To bardzo istotne, że urząd marszałkowski wspiera w ten sposób ważne elementy funkcjonowania samorządów jakimi są placówki oświatowe, biblioteki czy remizy strażackie – ocenia
Dzięki funduszom z Regionalnego Programu Operacyjnego termomodernizację przejdzie budynek wikariatu parafii św. Piotra i Pawła w Sędziszowie. Ksiądz Edward Giemza, proboszcz parafii w Sędziszowie, podkreśla, że po wyremontowaniu budynków zabytkowego kościoła i plebanii, interwencji potrzebuje zaniedbany dotychczas budynek wikariatu. – To miejsce, które jest mocno eksploatowane, wiele się w nim dzieje, działa tam m.in. chór, schola, stowarzyszenie przyjaciół parafii, zorganizowaliśmy tam także poradnię rodzinną. W związku z tym cieszę się, że także ten budynek przejdzie remont – dodaje.
Jak mówi Marek Jońca, członek zarządu województwa świętokrzyskiego, kolejne miliony przeznaczone na termomodernizację budynków użyteczności publicznej, pozwolą także na ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Jak dodaje, walka z poprawą jakości powietrza w obecnych czasach staje się jednym z większych wyzwań z jakimi muszą mierzyć się samorządy.
W uroczystym podpisaniu umów wziął udział Andrzej Pruś, przewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego, który podkreślał, że zadania termomodernizacyjne wpływają bezpośrednio na podnoszenie komfortu mieszkańców. – Każda złotówka wydana na ten cel podnosi jakość życia, dlatego bardzo dobrze, że korzystają z nich nie tylko samorządy, ale także m.in. parafie – ocenia.