W Pińczowie upamiętniono Żydów, którzy stali się ofiarami niemieckich zbrodni. 80 lat temu, zostali wypędzeni z miasta, podczas Akcji „Reinhardt”- planu mającego na celu wymordowanie ok. dwóch milionów Żydów mieszkających w okupowanej Polsce.
Dzisiejsze uroczystości rozpoczęły się modlitwą za zmarłych – Kadisz. Następnie na murze starej synagogi odsłonięto pamiątkową tablicę. Jej fundatorem jest Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie.
– Oni płacili podatki, budowali nie tylko miasto, ale też państwo. Zostali nieludzko pomordowani w sposób, który nigdy nie powinien być zapomniany – podkreśla Maciej Korkuć – naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Krakowie.
– Przypominamy, że RP ma obowiązek pamięci wobec Żydów, dokładnie taki sam jak wobec pomordowanych przez okupantów Polaków. Ten obowiązek pamięci spoczywa na współobywatelach, czyli na nas wszystkich – mówił.
26 października 1942 roku, to jedna z najczarniejszych kart w historii Pińczowa – mówi zastępca burmistrza Beata Kita. Tego dnia, Żydzi, nie tylko z Pińczowa, ale i okolicznych miejscowości zostali spędzeni na Rynek. Następnie musieli przejść ok. 30 km do Jędrzejowa. Tam ładowano ich do wagonów. Następnie zostali wywiezieni do obozu w Treblince.
– Znaczna część Żydów nie przeżyła tego marszu. Część została rozstrzelana przez Niemców. Tylko niewielka część osób uratowała się dzięki pomocy pińczowskiej, lokalnej społeczności. Część przyłączyła się do ruchu oporu – mówi.
Akcja „Reinhardt” była akcją ludobójstwa na niespotykaną skalę – mówił z kolei wojewoda Zbigniew Koniusz. Przypomniał, że Żydów mordowano gazami spalinowymi, ciała zakopywano w ziemi, bądź je palono.
– Tamten czas wymaga pamięci, a ta tablica, z okazji 80. rocznicy tej akcji stała się przyczynkiem do wzmocnienia pamięci przede wszystkim młodzieży. Robimy to skutecznie. Dobrze, że znalazły się instytucje i osoby, które ufundowały tę pamiątkową tablicę – dodał.
Zwieńczeniem uroczyści będzie koncert. O godzinie 17.00 w sali kinowej Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury wystąpi zespół Chmielnikers. Wstęp wolny.