Z udziałem władz wojewódzkich i samorządowych, hierarchów kościelnych oraz przedstawicieli instytucji kultury w Sandomierzu zakończono obchody jubileuszowe 120-lecia Muzeum Diecezjalnego. Spotkanie rozpoczęto od rozmowy nt. roli muzeów i skarbców kościelnych w kontekście dziedzictwa oraz ewangelizacji przez kulturę.
Biskup Michał Janocha, przewodniczący Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Komisji Episkopatu Polski pochwalił Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu za wyjątkowe zbiory oraz budynek, w którym placówka ma swoją siedzibę, czyli Dom Długosza. Zwrócił uwagę, że w zgromadzonej kolekcji znajdują się przedmioty z czasów od średniowiecza po współczesność. – To jedno z najlepszych i najstarszych muzeów kościelnych w Polsce – zaznaczył. Biskup Janocha stwierdził, że dzisiaj, gdy kwestionowany jest Kościół, wiara katolicka ewangelizacja poprzez sztukę nabiera szczególnego znaczenia, bo to jest spotkanie piękna i wiary, a ludzie nie stracili wrażliwości na piękno.
Biskup greckokatolicki Włodzimierz Juszczak z diecezji wrocławsko-koszalińskiej powiedział, że kultura chrześcijańska jest bardzo mocno wpisana w ewangelizację. Już sama architektura cerkwi o tym świadczy, nie mówiąc o ikonach – stwierdził. Jego zdaniem, w lepszym zrozumieniu ikon, obrazów, czy zabytków znajdujących się w świątyniach może pomóc głębsza, osobista refleksja, ale również sami księża odgrywają w tym znaczącą rolę. – Jako osoby znające poszczególne obiekty powinni przekazywać wiedzę na ten temat swoim wiernym. Można to robić w formie nauki, katechezy czy zwykłej rozmowy – powiedział hierarcha.
Ordynariusz diecezji sandomierskiej, biskup Krzysztof Nitkiewicz powiedział, że Muzeum Diecezjalne można nazwać skarbcem z pamiątkami z przeszłości, którymi się zachwycamy. Jednocześnie, jak dodał, dzięki nim się uczymy, bo przyszłość trzeba tworzyć na fundamencie, a tym fundamentem jest nasze dziedzictwo duchowe i materialne, które zgromadzone jest w Muzeum Diecezjalnym w Sandomierzu. Dlatego placówka ewidentnie pełni funkcję ewangelizacyjną, bo ukazuje piękno, a Bóg jest pięknem i harmonią – podkreślił biskup Krzysztof Nitkiewicz.
Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, odnosząc się do jubileuszu 120-lecia Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu stwierdził, że o tej placówce można mówić wyłącznie w samych superlatywach, to perełka, mająca bogate zbiory. Wojewoda przypomniał, że na przestrzeni dziejów muzeum nie tylko przechowuje cenne eksponaty, prowadzi także działalność edukacyjną oraz w sposób znakomity prezentuje swoje kolekcje, przyciągając do siebie turystów.
W uroczystościach wziął również udział marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski. Odnosząc się do jubileuszu Muzeum Diecezjalnego, marszałek zwrócił uwagę na eksponaty. – To wyjątkowa i imponująca kolekcja, która naprawdę robi wrażenie. Cieszę się, że mogę tu być, jestem przekonany, że kolejne pokolenia będą czerpać z tego dziedzictwa – dodał Andrzej Bętkowski.
W drugiej części spotkania, po koncercie, otwarto wystawę dotyczącą dawnej sztuki pisania listów. Ekspozycja nosi tytuł „Ars epistolandi. Kiedy pisanie listów było Sztuką”. Listy pochodzą ze zbiorów Biblioteki Diecezjalnej w Sandomierzu.
Jak poinformowała kustosz Muzeum Diecezjalnego dr Urszula Stępień, na wystawie można zobaczyć m.in. listy królewskie np. Zygmunta Augusta, Jana III Sobieskiego, a także listy Henryka Sienkiewicza, Deotymy, Elizy Orzeszkowej i Jana Matejki. Towarzyszą im eksponaty związane z ich pisaniem. Wśród nich jest orle pióro, którym Józef Piłsudski dokonał wpisu w księdze gości tzw. Królewskiej, gęsie pióro – pamiątka wizyty cesarza Franciszka Józefa w Bibliotece Jagiellońskiej, kałamarz grawitacyjny arcybiskupa metropolity warszawskiego Zygmunta Szczęsnego z XIX wieku oraz pióro Stanisława Wyspiańskiego zamknięte w szklanej rurce. Te eksponaty pochodzą ze zbiorów Dworu w Śmiłowie, z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius, Zamku Królewskiego w Warszawie oraz Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu.
Wystawę można będzie oglądać do września przyszłego roku.