Przy Collegium Gostomianum w Sandomierzu, jednej z najstarszych szkół jezuickich w Polsce, gdzie teraz swoją siedzibę ma I Liceum Ogólnokształcące, od 11 lat stoi unikatowy zegar słoneczny w kształcie piramidy.
Krzysztof Zieliński, były dyrektor liceum wyjaśnia, że ma to związek z wieżą zegarową, która przed wiekami stała przy kolegium. Szkoła chciała nawiązać do tej tradycji, jednak nie bezpośrednio, ponieważ typowe zegary znajdują się na dzwonnicy katedralnej i na ratuszu. Podjęto więc decyzję o zainstalowaniu nieco odmiennego urządzenia, czyli zegara słonecznego. Jego twórcą jest Marek Szymocha, astronom i konstruktor zegarów słonecznych, który opracował nietypowy kształt czasomierza w formie piramidy. Do odmierzania czasu służą ściany: wschodnia, zachodnia i południowa, natomiast na północnej umieszczono podstawowe informacje o zegarze i sposobie odczytu czasu.
– Wczesne godziny poranne odczytujemy na ścianie wschodniej, godziny przedpołudniowe, południowe i wczesnopopołudniowe na ścianie południowej, zaś popołudniowe na ścianie zachodniej zegara – wyjaśnia Krzysztof Zieliński. Dodaje, że zegar posiada podwójne linie z oznakowaniem, różniące się o godzinę, dzięki czemu można odczytywać poprawnie zarówno czas zimowy, jak i letni.
Zegar wykonany jest z hartowanego szkła, w które wtopione zostały rysunki pokazujące godziny. Został osadzony na cokole z czerwonego granitu polodowcowego, sprowadzonego z okolic Ożarowa. Zegar ma przede wszystkim służyć uczniom oraz zwiększać estetykę przyszkolnego ogrodu. Jest również atrakcją dla turystów chętnie odwiedzających ponad 400-letni budynek dawnej szkoły jezuickiej.