Na kieleckich cmentarzach trwa kwesta na rzecz ratowania zabytkowych i cennych nagrobków. Co roku włączają się w nią uczniowie szkół podstawowych i średnich, ale także znane osoby z naszego regionu.
Na cmentarzu Starym kwestuje m.in. Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych. Jak mówi, osoby odwiedzające dziś swoich bliskich na cmentarzu, nie przechodzą obok kwestujących obojętnie. – Cieszę się, że jest tak dużo chętnych do wspierania renowacji zabytkowych nagrobków. Datki do puszek wrzucają zarówno małe dzieci, młodzież, ludzie w średnim wieku, jak i starsi. To jest budujące – dodał Piotr Wawrzyk.
Od wielu lat, także i w tym roku kwestuje senator Krzysztof Słoń z Prawa i Sprawiedliwości.
– Biorąc udział w kweście jesteśmy wszyscy konserwatorami zabytków i kustoszami pamięci. Pamięci o tych wszystkich, którzy przyczynili się do rozwoju naszego miasta. Pamięci o tych, dzięki którym mamy dziś niepodległą Ojczyznę, bo wśród leżących na cmentarzu Starym są również bohaterowie – zwraca uwagę Krzysztof Słoń.
– Kwestowanie na rzecz tak szlachetnej inicjatywy, jaką jest renowacja zabytkowych i cennych nagrobków to nasza powinność – przyznał Krzysztof Lipiec, pełnomocnik Prawa i Sprawiedliwości w okręgu kieleckim.
– To my żyjący powinniśmy pamiętać o tych, którzy od nas już odeszli. Powinniśmy również wykazać ogromną dbałość o miejsce ich pochówku. Tu na cmentarzu Starym jest wiele zabytkowych grobów, które wymagają renowacji. Dlatego jestem wdzięczny organizatorom kwesty, że możemy tutaj stanąć pośród ludzi i dziękować im za hojność ich serc – zaznacza Krzysztof Lipiec.
Wśród kwestujących jest również Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.
– Kieleckie cmentarze są odbiciem dziejów miasta i jego mieszkańców. Są realnym znakiem pamięci o tych, którzy odeszli. Dlatego z szacunku do mieszkańców i historii naszego regionu spotykamy się i kwestujemy, by odnowić i zadbać o nagrobki. Zachęcam wszystkich, którym nie jest obojętna pamięć historyczna, ale także los zabytkowych cmentarzy o włączenie się do kwesty – mówi Renata Janik.
W kwestę już po raz kolejny włączyła się także Magdalena Fogiel–Litwinek, zastępca komendanta wojewódzkiego OHP. – Te zabytki, które są na cmentarzach, to jest część naszej historii i naszej kultury. Warto wspólnie o nie zadbać, dlatego dziś kwestuję i mam nadzieję, że w ciągu kolejnych miesięcy, dzięki pieniądzom zebranym dziś i jutro uda się odnowić następne cenne nagrobki – zachęca Magdalena Fogiel–Litwinek.
Dziś kwesta na cmentarzach przy ulicach Ściegiennego i Spokojnej potrwa do godz. 18.00.