„Kręgi na wodzie” to tytuł poetyckiego filmu, na podstawie poematu konecczanki Elżbiety Musiał. Obraz jest już dostępny w serwisach internetowych. Występuje w nim, zmarły w tym roku aktor Kazimierz Mazur, mąż Katarzyny Gärtner. To ostatnia rola artysty.
Twórczyni filmu, Elżbieta Musiał wyjaśnia, że obraz jest oparty na poematach: „Na śmierć zegarka przejechanego zimą przez samochód”, „Na zdjęciu wciąż żyjemy” i „Ars moriendi, czyli poradnik czynności nieużytecznych”. Tematyka to śmierć, odchodzenie, czas i przemijanie.
– Tematyka śmierci jest ciągle tabu w naszym społeczeństwie, a „Kręgi na wodzie” próbują to tabu przełamać, a właściwie postawić odbiorcę w takiej sytuacji, żeby zaczął myśleć o sprawach, które próbuje oddalać od siebie, a które są częścią życia – mówi pisarka.
Jak dodaje, półgodzinna etiuda zrealizowana została w konwencji teatralnych scenek z dwojgiem ludzi. W role wcielili się Beata Pszeniczna z Teatru Żeromskiego w Kielcach i Kazimierz Mazur, znany m.in. z roli Tomaszka w „Nocach i dniach”.
– Film, po śmierci Kazimierza Mazura nabrał nowego wymiaru. To epitafium, które aktor sam sobie wygrał – mówi Elżbieta Musiał.
Aktor był związany z powiatem koneckim, ostatnie lata życia spędził z żoną Katarzyną Gärtner w miejscowości Komaszyce, w gminie Gowarczów. Dużą rozpoznawalność przyniosła mu rola Tomaszka Niechcica, syna Barbary i Bogumiła, w filmie i serialu „Noce i dnie”. Grał też Tomasza Wiśniewskiego w serialu „Barwy Szczęścia”. Elżbieta Musiał zaznacza, że „Kręgi na wodzie” to ostatni film, w którym zagrał aktor przed śmiercią.
Film powstał we współpracy Mięjsko-Gminnym Domem Kultury w Końskich: Aleksandrem Kopańskim odpowiedzialnym za powstanie obrazu i głos narratora, Rudolfem Kuziwem przy drugiej kamerze, nagrania audio zrealizował Bartek Gärtner, z Łukaszem Jaworskim grającym na akordeonie i wokalistami Piotrem Salatą oraz Marzeną Trzebińską.
Elżbieta Musiał – poetka, eseistka, publicystka i graficzka. Należy do Związku Literatów Polskich i do Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Otrzymała odznakę Zasłużony Działacz Kultury (2002) oraz Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2014).
W 2018 roku została uhonorowana Nagrodą im. J. Słowackiego, za całokształt twórczości poetyckiej, szczególnie za odnowienie formy poematu, za eseistykę i krytykę. Jest laureatką konkursów na najlepszą książkę roku: Świętokrzyska Premiera Literacka (2001); pierwsza nagroda w II Konkursie literackim im. Stefana Żeromskiego (2014); Nagroda im. Piotra Kuncewicza (2015); wyróżnienie XXXV Międzynarodowego Listopada Poetyckiego (2012).