To akcja, która zjednoczyła Ukraińców na całym świecie. W Dniu Ukraińskiego Pisma i Języka, odbyło się 22. Radiowe Dyktando Jedności Narodowej, zorganizowane przez Ukraińskie Radio.
Miliony uczestników, poza granicami Ojczyzny dołączyły do największego ukraińskojęzycznego flash moba, który został dostosowany do warunków wojennych. Uchodźcy mieszkający w Kielcach, również wzięli udział w wydarzeniu. Marcin Borowiec, kierownik Centrum Integracji Społecznej informuje, że w dyktandzie brali udział uczestnicy projektu pomocy dla Ukraińców, organizowanego przez kieleckie stowarzyszenie „Nadzieja Rodzinie”.
– Obywatele Ukrainy opowiedzieli nam o tym, że co roku odbywa się takie dyktando. Udostępniliśmy więc dla tego wydarzenia miejsce – mówi.
Inicjatorem napisania Radiowego Dyktanda w Kielcach była Olena Pokhyliuk, nauczycielka języka ukraińskiego, która jeszcze rok temu pisała test ze swoimi uczniami w Ukrainie, a teraz musiała to robić w obcym kraju.
– Przede wszystkim jest to jedność Ukraińców. Nie tyle test umiejętności pisania, ile znak jedności, że jesteśmy z Ukrainą, kochamy nasz kraj, chcemy wrócić do swoich domów. Tekst dyktanda w tym roku to podkreśla. Dotyczył domu – mówi.
Jak dodaje Olena Pokhyliuk, w teście uczestniczyło 20 osób. – W dyktandzie wzięły udział osoby w różnym wieku, różnych zawodów, a nawet różnych narodowości. Byli nawet obywatele Rosji, którzy również wyrazili chęć nauki języka ukraińskiego i pisania z nami dyktanda – dodaje.
Autorką tegorocznego tekstu jest Iryna Tsilyk, ukraińska pisarka i reżyserka, członek PEN Club Ukraina, czyli organizacji zrzeszającej dziennikarzy, pisarzy, tłumaczy i obrońców praw człowieka. Treść odczytała Ada Rogovtseva, Artystka Ludowa, Bohaterka Ukrainy
Iryna Kharchuk, która wzięła udział w sprawdzianie opowiada, że tekst, który napisała Iryna Tsilyk bardzo jej się spodobał.
– Ostatni raz pisałam dyktando 10 łat temu. Nie przygotowywałam się specjalnie, ale na co dzień używam języka ukraińskiego i czytam książki swoim córkom, zarówno w języku ukraińskim, jak i po polsku – opowiada.
76-letni Stanislaw Lanowski, który przyjechał do Polski 26 lutego opowiada, że z radością dołączył do grupy, aby napisać dyktando Jedności Narodowej.
– Tekst był bardzo aktualny. Chodziło o to, jak zachować swój dom, swoją indywidualność. O tym, jak w czasie wojny, mieszkając w obcym miejscu, można zachować swoją ukraińską tożsamość – mówi.
Do dyktanda można było dołączyć w każdym dogodnym formacie – podczas audycji w radiu i telewizji oraz na platformach cyfrowych: Ukraińskiego Radia i Radia Kultura. Wszyscy, którzy nie zdążyli na sprawdzian, a chcą dołączyć do akcji, mogą wysłuchać nagrania audio na stronie internetowej Ukraińskiego Radia, do rana 10 listopada. Organizatorzy apelują o przesyłanie napisanego tekstu pocztą, lub na adres mailowy do godz. 10.00, 10 listopada. Pomoże to dokładniej obliczyć liczbę uczestników.