Dziś (czwartek, 10 listopada) odbyło się odsłonięcie wystawy upamiętniającej opanowanie więzienia, które miało miejsce w nocy z 2 na 3 listopada 1942 roku. Kilkanaście podobizn żołnierzy Armii Krajowej umieszczono na ogrodzeniu Komendy Powiatowej Policji w Końskich. W tym miejscu w czasie wojny mieściło się więzienie.
Marian Wikiera, naczelnik wydziału promocji i kultury w koneckim starostwie powiatowym, informuje, że za pośrednictwem przestrzennej wystawy pokazana zostanie mało znana historia Końskich dotycząca II wojny światowej.
Na początku listopada 1942 roku okupanci aresztowali kilku członków komendy koneckiego obwodu Armii Krajowej w mieszkaniu Stanisława Białeckiego, gdzie odbywały się konspiracyjne spotkania. Podczas ucieczki zginął Jan Stoiński „Górski” – Komendant Obwodu. Osoby, które zatrzymano, miały zostać stracone. Jednak grupa młodych konspiratorów AK postanowiła zorganizować akcję opanowania więzienia, która zakończyła się sukcesem i uwolnieniem więźniów.
Na fotografiach przy komendzie policji zobaczymy uczestników akcji: kilkunastu chłopców z Armii Krajowej oraz osoby, które pośrednio pomagały w jej zorganizowaniu. Są też fotografie aresztowanych. Opis tych zdarzeń pojawił się dotąd jedynie w kilku regionalnych opracowaniach historycznych.
Starosta Grzegorz Piec podkreśla, że ciągle historia Polski i regionu nie jest powszechnie znana dlatego nietypowe pomysły, jak dzisiejsza wystawa na bramie policji, popularyzują wiedzę.
– To dobre miejsce, blisko Targowicy, więc każdy może się zatrzymać i poczytać. Czas też jest dobry, bo listopad to czas zadumy i patriotyzmu.
Marian Wikiera przypomniał, że w działalność konspiracyjną i w odbicie więzienia zaangażowana była młodzież od 17 do 24 roku życia, dlatego tak ważna jest obecność młodego pokolenia podczas dzisiejszych obchodów.
W uroczystości brała udział młodzież z koneckich szkół ponadpodstawowych. Jak podkreślają patriotyzm jest dla nich ważny i podoba im się upamiętnienie odbicia więzienia w formie plenerowej wystawy.
-Podoba mi się taka forma upamiętnienia – mówi Natalia.
-Jesteśmy patriotami i znamy historię naszego kraju, wiemy jak Polska ciężko walczyła w czasie II wojny światowej, ale też wcześniej w czasie zaborów, dlatego to nasz obowiązek, żebyśmy podtrzymywali tradycję – dodaje Patrycja.
Władze powiatowe i uczniowie zapalili znicze i złożyli wieńce pod fotografiami akowców.