Patriotyczna instalacja stanęła na rondzie w prawobrzeżnej części Sandomierza. Przy tej okazji, podkreślono, że skrzyżowanie nosi imię 100-lecia Odzyskania Niepodległości.
U zbiegu ulic Portowej i Zarzekowice ustawiono surową, granitową skałę, symbolizującą niezłomną i bezpieczną Polskę, na nim zainstalowano rzeźbę orła, wzbijającego się do lotu. Jest też kopia wyrazu „Niepodległość”, napisanego ręką Józefa Piłsudskiego – opisuje radny Andrzej Bolewski, który razem z Piotrem Chojnackim był inicjatorem budowy monumentu.
Podczas odsłonięcia instalacji, modlitwę za poległych w walkach o wolność ojczyzny, poprowadził biskup sandomierski, Krzysztof Nitkiewicz. Hierarcha podkreśla, że to miejsce ma szczególny charakter w kontekście naszych dziejów, jest nawiązaniem do historii Polski i regionu, upamiętnia bohaterów.
W uroczystościach uczestniczyli świętokrzyscy parlamentarzyści. Senator Jarosław Rusiecki powiedział, że ta uroczystość uświadamia nam, że o suwerenność i niepodległość trzeba dbać, aby trwało państwo i naród.
– Każdy taki gest, jak dziś w Sandomierzu, kiedy podkreślamy znaczenie naszej tożsamości narodowej i bytu narodowego, jest niezwykle ważny dla naszego pokolenia i dla przyszłych pokoleń. Tak myśleli twórcy niepodległości 104 lata temu, gdy Polska powstała po 123 latach niewoli – stwierdził senator.
Poseł Marek Kwitek podkreśla, że rondo i pomnik są wspaniałymi symbolami, a niepodległość trzeba pielęgnować na wiele sposobów, bo chcemy żyć w wolnym kraju. Miejsca o charakterze patriotycznym, jak obelisk i rzeźba na rondzie również w jakiś sposób kształtują naszą świadomość i poczucie patriotyzmu.
Marek Jońca, członek zarządu województwa świętokrzyskiego powiedział, że rondo oraz instalacja patriotyczna to szczególny projekt, upamiętniający ważne wydarzenia dla naszego kraju.
Burmistrz Marcin Marzec podziękował inicjatorom pomysłu oraz przedsiębiorcom, za to, że udało się w taki sposób zmienić rondo, podkreślić jego szczególny charakter związany z nazwą.
Podczas uroczystości, pod obelisk wkopana została kapsuła czasu, w której umieszczono m.in. uchwałę Rady Miasta o nadaniu rondu imienia 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Następnie w Porcie Kultury odbyła się konferencja naukowa, pt. „Niepodległościowe tradycje”, po czym otwarta została wystawa, przygotowana przez Muzeum Narodowe w Kielcach.