Zmarła Amelia Barbara Sołtysiak – kielecka pisarka i poetka, szwagierka słynnego „Barabasza”, Mariana Sołtysiaka, dowódcy partyzanckiego Armii Krajowej. Miała 93 lata.
Amelia Barbara Sołtysiak pisała prozą i białym wierszem. Jej artykuły i wspomnienia były publikowane w „Ikarze”, „Zeszytach Kombatanckich”, „Dedalu” i „Nowym Kurierze Chmielnickim”. Była autorką kilku książek, m.in.: „Chmielnik i ja”, „Fraszki – myślowe igraszki”, „Meandry” i „Kinżanki z Leśnej”.
– Była niezwykle ciepłą i życzliwą osobą – tak panią Amelię wspomina Maria Salus, wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Kielcach.
– Pani Amelia Sołtysiak należała do naszego stowarzyszenia ponad 30 lat. To była bardzo kulturalna, ciepła, bardzo przyjazna ludziom osoba. Była niezmiernie elegancką kobietą, zawsze w kapelusiku na głowie dawała przykład innym paniom. Pani Amelia zasłużyła się dla kultury Kielc, tworząc, ale też działając w różnych organizacjach. Urodziła się w Chmielniku, napisała książkę o tym mieście, ale związana była też z Kielcami. Członkowie stowarzyszenia znali ją bardzo dobrze. Odwiedziliśmy ją latem tego roku z kwiatami. Bardzo życzliwie nas przyjęła. Była szczęśliwa, że pamiętamy. Powspominaliśmy dawne dzieje, wspólnie spędzony czas. Szkoda, że odeszła, wielki żal – powiedziała Maria Salus.
Amelia Sołtysiak, z domu Kwas, urodziła się 17 kwietnia 1929 roku w Chmielniku, a od 1946 mieszkała w Kielcach. Podczas II wojny światowej działała w podziemnym harcerstwie. Przysięgę złożyła przed komendantem Szarych Szeregów Jerzym Gorgoszem „Orkanem”.
W 1949 roku ukończyła Państwowe Gimnazjum i Liceum im. Błogosławionej Kingi w Kielcach. Była też absolwentką Podyplomowego Studium Planowania Przestrzennego na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Pracowała w urzędach miejskim i wojewódzkim w Kielcach oraz w Zjednoczeniu Budownictwa.
Amelia Sołtysiak przez wiele kadencji pełniła funkcję wiceprezesa Klubu Inteligencji Katolickiej, była członkinią Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego, Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych oraz wieloletnią słuchaczką Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Była wiceprezesem Stowarzyszenia Wychowanków Kompletów Tajnego Nauczania w latach 1939 – 1945 oraz członkiem nadzwyczajnym Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Kole nr 4 w Kielcach. Zainicjowała upamiętnienie w Piotrkowicach i Chmielniku kolejarzy rozstrzelanych podczas II wojny światowej, dbała o podtrzymanie etosu oddziału „Wybranieckich”.
W roku 2004 Amelia Sołtysiak otrzymała wyróżnienie w konkursie Chmielniczanin Roku 2003. Została wyróżniona odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznawaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.