„Po drugiej stronie miasta. Staszowskie getto” – to tytuł najnowszej książki, która ukazała się w 80. rocznicę likwidacji getta, co wydarzyło się 8 listopada 1942 roku. Książka opowiada o życiu społeczności żydowskiej od 1 września 1939 roku, a więc od początku wojny do tragicznej daty sprzed 80 lat.
Staszowskie getto składało się z dwóch części. Znajdowało się we wschodniej i w zachodniej części miasta. Przed wojną mieszkało w mieście 5,137 tys. Żydów, co stanowiło prawie 53 proc. wszystkich mieszkańców Staszowa. Do getta w tym mieście Niemcy kierowali także Żydów m.in z Warszawy, Łodzi Krakowa, a także z mniejszych miejscowości i miasteczek z okolic Staszowa np. z Kurozwęk, Połańca i Szydłowa. Szacuje się, że w momencie likwidacji getta, na zagładę Niemcy wywieźli ze Staszowa 6 tys. Żydów.
Jak powiedział autor dr Dariusz Kubalski – w książce są informacje o życiu społeczności żydowskiej w staszowskim getcie, a więc m.in. o tym, jak funkcjonowała Rada Żydowska, wydziały sanitarne, zdrowotne, jak wyglądała aprowizacja. Wszystko oparte jest wyłącznie na faktach. Dariusz Kubalski korzystał m.in. z materiałów Żydowskiego Instytutu Historycznego, Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie oraz Muzeum Bojowników Getta. W książce są również wspomnienia Polaków, dotyczące tego jak postrzegali Żydów i ich zagładę.
Publikacja zawiera również fotografie, ale jest ich niedużo, ponieważ nie ocalały z powodu eksterminacji społeczności żydowskiej. To również świadczy o tym, co się tutaj działo – dodał Dariusz Kubalski.
Książka jest dostępna w siedzibie Staszowskiego Towarzystwa Kulturalnego.