Urząd miasta w Sandomierzu aktualizuje projekt i kosztorys remontu Kamienicy Oleśnickich – jednego z najbardziej charakterystycznych obiektów na starówce. Kamienica od lat wymaga remontu jednak ze względu na koszty, wciąż nie było na to pieniędzy i prace były odkładane. Gmina dostała na ten cel środki z Polskiego Ładu w wysokości 7 mln zł, dlatego trwają przygotowania do rozpoczęcia tej inwestycji.
Jak powiedział Janusz Stasiak, zastępca burmistrza Sandomierza, dokumenty, a zwłaszcza kosztorys wymaga aktualizacji ponieważ ma ponad rok, a w tym czasie na rynku wiele się wydarzyło jeżeli chodzi o ceny materiałów budowlanych oraz usług oferowanych przez potencjalnych wykonawców.
W ramach remontu wymienione zostaną wszystkie instalacje wewnętrzne, a także wszystkie okna i dach wraz z orynnowaniem. Przebudowana będzie więźba dachowa i wykonana instalacja odgromowa. Odnowione zostaną także wnętrza.
Na razie nie zapadła decyzja, jakie funkcje będzie pełniła kamienica po remoncie i jakie instytucje będą w niej miały swoją siedzibę.
W planach jest również remont oficyny, gdzie znajduje się obiekt noclegowy „Krępianka”. Przetarg ma być ogłoszony pod koniec roku lub najpóźniej w pierwszym kwartale przyszłego.
Do tej pory w Kamienicy Oleśnickich swoją siedzibę miała Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, która stworzyła w jej wnętrzach swoiste muzeum nazwane Strażnicą Historii i Kultury Królewskiego Miasta Sandomierza.
Były tam zgromadzone zbiory militariów od X do XX wieku, sala husarska i grunwaldzka, były wystawy tematyczne np. mody dworskiej i żołnierskiej od XII do XX wieku, wystawa „Victorii Wiedeńskiej” oraz Izba Pamięci 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich.
Oprócz tego rycerstwo prowadziło w kamienicy zajęcia tańca dawnego oraz szermierki. Teraz z powodu zaplanowanego remontu Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej wyprowadza się do innego miejsca, na ulicę Armii Krajowej, do lokalu gdzie swoją tymczasową siedzibę miała biblioteka.
Kamienica Oleśnickich słynie przede wszystkim z tego, że w 1570 roku została tam podpisana Zgoda Sandomierska, wielki akt tolerancji religijnej. Wyróżnia się charakterystycznymi podcieniami, a także obszerną sienią z przejściem na podwórze. W podziemiach znajdują się głębokie piwnice, będące elementami Podziemnej Trasy Turystycznej, do której wejście znajduje się w oficynie gmachu.