W Sielpi powstały budynki zaplecza kempingowego. To kolejny element rewitalizacji zbiornika i terenu wokół. Prace miały zakończyć się w listopadzie, ale najprawdopodobniej wykonawca nie wyrobi się w tym terminie.
Przypomnijmy, że na południu zalewu w Sielpi przez wiele lat działało pole kempingowe, ale nie miało zaplecza sanitarnego: pryszniców, czy choćby zasilania. Od nowego sezonu to się zmieni.
Burmistrz Krzysztof Obratański informuje, że nowopowstałe pole kempingowe będzie nowoczesnym miejscem, przyciągającym turystów doceniających europejskie standardy.
– Pole kempingowe i namiotowe to duży, ogrodzony teren z pełnym zapleczem socjalnym. Są tam toalety i prysznice, a także można podpiąć się do energii elektrycznej – wymienia.
Budynki, w których będzie zaplecze socjalne, już zostały wykończone. Obecnie trwa grodzenie terenu. Burmistrz zwraca jednak uwagę, że niepokoi go powolny postęp prac prowadzonych przez wykonawcę.
– Jednak nie ma wniosku wykonawcy o przesunięcie terminu. Ja też nie wyobrażam sobie, że miałbym się zgodzić na jego kolejne przesunięcie – podkreśla. Do wykonania został jeszcze remont urządzeń piętrzących na tamie. Chociaż kilka miesięcy temu zakończono budowę pomostów, to wciąż brakuje im barierek ochronnych.
Jak informowało Radio Kielce, w ramach rewitalizacji Sielpi dwa brzegi: północny i południowy od strony rzeki zostały połączone długim, drewnianym pomostem opierającym się w połowie na wyspie. Dwie kładki między brzegami mają około 300 metrów i postawione są na stalowych palach.
Dodatkowo, po rozbiórce grobli wybudowano molo na palach o długości około 80 metrów, na które wchodzi się z północnego brzegu. Molo wznosi się około 5 metrów nad wodą i następnie opada na rozległej, niemal hektarowej wyspie. Takie rozwiązanie ma zapewnić stałą wymianę wody w kąpielisku. Dodatkową atrakcją po wymianie grobli na molo jest możliwość przepływania pod nim rowerami wodnymi i kajakami.
Krzysztof Obratański dodaje, że wyspa na końcu molo jest zasilana w wodę i prąd, co umożliwi utworzenie tam punktów gastronomicznych.